Vysheyshaya Liga: Η χαρά του over μέχρι στιγμής η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ

Στη Vysheyshaya Liga Λευκορωσίας απόψε η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ υποδέχεται τη Νέμαν Γκρόντνο για την 12η αγωνιστική. Η χαρά του over είναι μέχρι στιγμής η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, η οποία έχει επιβεβαιώσει το παραπάνω σημείο στις 8 από τις 11 φετινές της αναμετρήσεις ανεξαρτήτως έδρας στο πρωτάθλημα. Είναι αρκετά πιθανό να φέρει ακόμη ένα over 2,5 goals απέναντι στους προβληματικούς φιλοξενούμενους.

Περίοδο φόρμας διανύει η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, η οποία πασχίζει να καλύψει το χαμένο έδαφος από την κορυφή. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βιτάλι Ζουκόβσκι υποδέχθηκε τη Σλάβια Μοζίρ, της οποίας και επικράτησε με 3-0. Παιχνίδι που ήταν ισορροπημένο με την ίδια να εμφανίζεται πιο αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια βρίσκοντας δίχτυα δύο φορές στις αρχές και στα τελειώματα του πρώτου ημιχρόνου (17′, 43′) και ακόμη μία στα μέσα του δευτέρου (59′). Έτσι, έφτασε τις 3 διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα και συνολικά τις 4 στα 5 πιο πρόσφατα ματς. Βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 26 βαθμούς, 7 λιγότερους από την πρωτοπόρο Σόλιγκορσκ.

Τη δεύτερη καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος έχει η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ

Η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ σε 11 αγώνες στη Vysheyshaya Liga Λευκορωσίας μετράει 8 over 2,5 goals. Εντός έδρας έχει φέρει 6 over 2,5 goals και 2 over 3,5 goals. Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός πως προέρχεται από 3 σερί over 2,5 goals στο γήπεδό της με απολογισμό τερμάτων 8-3. Τη δεύτερη καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος διαθέτει αυτή τη στιγμή η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ με τα 23 γκολ που έχει στο ενεργητικό της η ομάδα του Βιτάλι Ζουκόβσκι.

Ευάλωτη στην άμυνα η Νέμαν Γκρόντνο

Στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας βρίσκεται η Νέμαν Γκρόντνο, η οποία έχει μόλις 1 νίκη σε 11 αναμετρήσεις της στο πρωτάθλημα και ακόμη 4 ισοπαλίες και 6 ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ίγκορ Κοβάλεβιτς υποδέχθηκε την ουραγό Σπούτνικ, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2. Αποτέλεσμα που την αδικεί καθώς ήταν εμφανώς ανώτερη από την αντίπαλό της. Βρέθηκε να χάνει ακόμη και 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να φτάσει στην ισοφάριση στο δεύτερο 45λεπτο ενώ έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 16′. Τής στοιχίζει το γεγονός ότι η αμυντική της λειτουργία παρουσιάζεται ιδιαίτερα ευάλωτη. Είναι χαρακτηριστικό πως μόλις σε 2 από τις 11 φετινές της αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της.

Η Νέμαν Γκρόντνο σε 11 αγώνες στη Vysheyshaya Liga Λευκορωσίας μετράει 3 over 2,5 goals. Σκόραρε και δέχθηκε γκολ στα 5 από τα 6 τελευταία της παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Τα 3 από τα 6 τελευταία της παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας στο πρωτάθλημα έληξαν over 2,5 goals. Τιμωρημένος ο Γκαβρίλοβιτς (αμυντικός, 5 συμμετοχές).