Γνωρίζουν καλά το δρόμο προς τα δίχτυα Μπραγκαντίνο και Φλαμένγκο

Φλαμένγκο Μπραγκαντίνο Βραζιλία Brasileirao

Πολλά γκολ περιμένουμε να έχει η δυνατή αναμέτρηση της Μπραγκαντίνο με τη Φλαμένγκο για το Brasileirao, καθώς και οι 2 ομάδες διαθέτουν πολύ καλές επιθέσεις, με «μπροστάρηδες» 2 από τους πρώτους σκόρερ του φετινού πρωταθλήματος.

Από τη μία, η ανερχόμενη Μπραγκαντίνο έχει τον Ίταλο, που στα 33 του χρόνια δείχνει πιο ώριμος από ποτέ και έχει πετύχει 8 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Από την άλλη το αστέρι της Φλαμένγκο, ο 30χρονος Μπρούνο Ενρίκε, που έχει σκοράρει μία φορά παραπάνω και μοιράζεται την κορυφή της κατάταξης των σκόρερ με τον Εντενίλσον της Ιντερνασιονάλ, ενώ η Φλαμένγκο παίρνει σημαντικές βοήθειες και από τον Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα, που έχει προσθέσει άλλα 6 τέρματα. Και κάπως έτσι, η μεν Μπραγκαντίνο έχει σκοράρει στα 11 τελευταία παιχνίδια της, η δε Φλαμένγκο έχει σκοράρει στα 12 από τα 13 τελευταία παιχνίδια της – μάλιστα, στα μισά από αυτά πέτυχε 3 ή περισσότερα γκολ.

Απρόσεκτη στην άμυνα η Μπραγκαντίνο

Καλά όλα αυτά, αλλά στην άμυνα τι γίνεται; Εκεί τα πράγματα περιπλέκονται κάπως. Η Μπραγκαντίνο έχει κάποιες αδυναμίες, οι οποίες φάνηκαν στο πρόσφατο ματς με την Κορίνθιανς, όπου φαινόταν ότι θα κέρδιζε με 2-0, όμως ένα γκολ στο 90’ και ένα στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσαν στην Κορίνθιανς το βαθμό της ισοπαλίας. Την ίδια στιγμή, η Φλαμένγκο δείχνει να έχει βελτιώσει την αμυντική της λειτουργία: απέκλεισε την Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ στα ημιτελικά του Copa Libertadores χωρίς να δεχθεί τέρμα (3-0, 2-0), ενώ ήταν πολύ καλή στο πρόσφατο ματς με την Ατλέτικο Παραναένσε, όπου επικράτησε με 3-0.

Με βάση τα παραπάνω, η λογική λέει ότι η Φλαμένγκο έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη στο αποψινό ματς, αν και δεν θα πρέπει κανείς να υποτιμά την Μπραγκαντίνο. Όμως ανεξαρτήτως του ποιο θα είναι το αποτέλεσμα, οι δυνατές επιθέσεις των 2 ομάδων μας κάνουν να πιστεύουμε πως το μεταξύ τους παιχνίδι θα έχει πολλά γκολ – όπως άλλωστε και η πιο πρόσφατη μεταξύ τους αναμέτρηση, τον περασμένο Ιούνιο, που έληξε με σκορ 3-2 υπέρ της Μπραγκαντίνο…