Copa Del Rey: Απειλεί τη Σεβίλλη η Κάντιθ

Πρώτες αναμετρήσεις στη φάση των 16 του Copa Del Rey απόψε με την Κάντιθ να υποδέχεται τη Σεβίλλη. Οι γηπεδούχοι αγωνίζονται στη La Liga 2 όπου πραγματοποιούν μια αξιόλογη σεζόν φέτος και φλερτάρουν με την άνοδο. Βρίσκονται εντός της πρώτης δυάδας που οδηγεί σε απευθείας άνοδο με το ηθικό τους να είναι ιδιαίτερα ανεβασμένο. Τρέχουν ένα φοβερό σερί 10 αγώνων δίχως ήττα έχοντας πετύχει 8 νίκες σε αυτό το διάστημα. Σκοράρουν ακατάπαυστα και αυτό το έδειξαν στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου όταν κατάφεραν να αποκλείσουν την Μπέτις. Αν και στην πρώτη αναμέτρηση εντός έδρας είχαν ηττηθεί με 1-2, κατόρθωσαν μέσα στην έδρα της αντιπάλου στη ρεβάνς να περάσουν με το εντυπωσιακό 3-5 παίρνοντας την πρόκριση. Απόψε θέλουν μπροστά στο κοινό τους να αποδείξουν πως αυτό το κατόρθωμα τους δεν ήταν τυχαίο και θα προσπαθήσουν να βάλουν δύσκολα στη Σεβίλλη. Η πορεία τους στο πρωτάθλημα τους έχει δώσει ώθηση για να ελπίζουν στο καλύτερο δυνατό.

• 10 ματς αήττητη η Κάντιθ με ηθικό από την πρόκριση με Μπέτις, πελαγώνει εσχάτως εκτός έδρας η Σεβίλλη

Οι Σεβιγιάνοι από τη μεριά τους δεν πατούν γερά στα πόδια τους τελευταία, γεγονός που φάνηκε στα 4 τελευταία ματς που έδωσαν μην μπορώντας να σταυρώσουν νίκη. Μακριά από το γήπεδο τους παρουσιάζουν ένα κακό πρόσωπο εσχάτως κι έτσι μετά το 1-1 με τη Μάριμπορ για το Champions League στη Σλοβενία, ακολούθησε η πεντάρα από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη και η ήττα με 3-1 στην έδρα της Σοσιεδάδ. Απόψε με τον νέο χρόνο θέλουν να δώσουν ένα τέλος σε όλα αυτά και να επιστρέψουν στις επιτυχίες. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα με την Καρταγένα. Στο αποψινό θα έχουν την παράδοση με το μέρος τους που τους θέλει να έχουν περάσει με μια τεσσάρα και 2 τριάρες στις 3 τελευταίες επισκέψεις τους στο συγκεκριμένο γήπεδο.
22:00 ΚΑΝΤΙΘ – ΣΕΒΙΛΛΗ GOAL/GOAL

Νωρίτερα, στην Primeira Liga της Πορτογαλίας η Μαρίτιμο αντιμετωπίζει την Τσάβες για τη 16η αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας και συνεχίζουν τη μάχη για την έξοδο στην Ευρώπη. Απέχουν 4 πόντους από την τέταρτη Μπράγκα και θέλουν τη νίκη απόψε για να πλησιάσουν. Το τελευταίο διάστημα μετρούν μόλις ένα τρίποντο σε 4 ματς ενώ έχουν φέρει και 2 ισοπαλίες. Στην πιο πρόσφατη αναμέτρηση για το πρωτάθλημα ηττήθηκαν από την Πόρτο με 3-1. Αποτελούν ένα ιδιαίτερα σκληροτράχηλο σύνολο που δίνει έμφαση στα αμυντικά καθήκοντα. Ειδικά μπροστά στον κόσμο τους όπου παραμένουν αήττητοι έχουν δεχτεί μόλις 2 τέρματα σε 8 ματς. Συνηθίζουν επίσης να χτυπούν στο δεύτερο ημίχρονο μετρώντας 5 στα 8 ισόπαλα ημίχρονα εντός έδρας. Έτσι και απόψε θα μπουν προσεκτικά στο παιχνίδι αφού δεν έχουν το εύκολο γκολ μπροστά.

• Φοβερή άμυνα εντός έδρας και 5 στα 8 ισόπαλα ημίχρονα η Μαρίτιμο, κλειστά παιχνίδια τελευταία για την Τσάβες

Η Τσάβες από την πλευρά της βρίσκεται σε ιδιαίτερα ανοδική πορεία εσχάτως και προσπαθεί να ξεμπερδεύει με την υπόθεση παραμονής για να κυνηγήσει ό,τι καλύτερο μπορεί. Έρχεται από 5 αγώνες δίχως ήττα στη Liga μετρώντας 3 νίκες μάλιστα σε αυτό το διάστημα. Έτσι έχει σκαρφαλώσει στην ένατη θέση της βαθμολογίας αφήνοντας πίσω της 8 πόντους την επικίνδυνη ζώνη. Έχει βελτιώσει πολύ την αμυντική της λειτουργία και στα 4 τελευταία ματς έχει δεχτεί μόλις ένα τέρμα. Μακριά από το γήπεδό της στις 3 πιο πρόσφατες εξόδους κράτησε χαμηλά το ρυθμό χάνοντας με 1-0 από την Μπράγκα και περνώντας με 0-1 από Μπελενένσες και Πορτιμονένσε. Απόψε θα παλέψει για να ανοίξει την άμυνα μπετόν της Μαρίτιμο έχοντας ως κύριο στόχο το μηδέν στα μετόπισθεν. Αναμένεται ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς ιδιαίτερα ρίσκα από τις 2 ομάδες.
20:15 ΜΑΡΙΤΙΜΟ – ΤΣΑΒΕΣ Χ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αποδόσεις:

3,60 BetStars Βρήκαμε τη δυάδα στην Betstars

3,56 Goalbet Sportsbook Βρήκαμε τη δυάδα στην Goalbet

3,51 Stoiximan Βρήκαμε τη δυάδα στον Stoiximan

3,41 Αρχική Mybet Βρήκαμε τη δυάδα στη Mybet

ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΜΟΝΑ ΑΠΟΔΕΚΤΑ! Βρήκαμε το goal/goal της Κάντιθ ενάντια στη Σεβίλλη σε μεγαλύτερη απόδοση στην Betstars και το Χ ημίχρονο της Μαρίτιμο με την Τσάβες σε μεγαλύτερη απόδοση στην Betstars.