La Liga: Ευκαιρία νίκης για τη Θέλτα

Γιόργκεν Στραντ Λάρσεν Θέλτα

Η Θέλτα υπέστη ανατροπή στα τελευταία λεπτά από την Μπαρτσελόνα και υποχώρησε στην τελευταία τριάδα. Ευκαιρία να πάρει τη δεύτερη φετινή της νίκη κόντρα στη νεοφώτιστη Αλαβές, που ηττήθηκε και στις τρεις φετινές εξόδους της.

Η Θέλτα στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα στη Βαρκελώνη γκρέμισε ό,τι με κόπο έχτιζε νωρίτερα, αφού δέχθηκε 3 τέρματα σε 8 λεπτά (81′, 85′, 89′) και υποχρεώθηκε σε ήττα με σκορ 3-2 από την Μπαρτσελόνα. Τέταρτη ήττα σε έξι αγώνες για την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ, η οποία έχει πλέον υποχωρήσει στην τελευταία τριάδα της βαθμολογίας. Εντός έδρας μετράει τρεις στις τρεις ήττες χωρίς να σκοράρει καν. Τραυματίας είναι ο Σέρβι (μέσος, 3 συμμετοχές).

Η Θέλτα μετράει 3 διαδοχικές νίκες στο “Μπαλαΐδος” απέναντι στην Αλαβές.

Η Αλαβές ηττήθηκε 0-2 εντός έδρας από την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο βάσκικο ντέρμπι. Δέχθηκε τα γκολ στο 18′ και στο 76′. Δεύτερη κολλητή ήττα με το ίδιο σκορ για την ομάδα του Λουίς Γκαρσία, που έχει ρεκόρ 2-0-4 και βρίσκεται 2 πόντους πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η Αλαβές ηττήθηκε και στις τρεις εξορμήσεις της στη φετινή La Liga. Μάλιστα, σε καμία από τις τρεις αυτές περιπτώσεις δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Αμφίβολος ο Μπλάνκο (μέσος, 5 συμμετοχές).

20:00 ΘΕΛΤΑ – ΑΛΑΒΕΣ 1 @1.72

Στις Βρυξέλλες, η Μόλενμπεκ υποδέχεται την Ουνιόν Σεντ-Γκιλουάζ για την πέμπτη αγωνιστική της Jupiler Pro League και θα πάμε με το 1Χ. Η Μόλενμπεκ απέσπασε εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 από την πρωταθλήτρια Αντβέρπ. Είχε παθητικό ρόλο καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς και την τύχη με το μέρος της στο 63′, όταν η αντίπαλος έχασε πέναλτι. Με αυτό το αποτέλεσμα συμπλήρωσε τρεις αγωνιστικές αήττητη (2-1-0). Η Μόλενμπεκ εντός έδρας έχει ρεκόρ 2 νίκες και μία ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Λείπουν οι Χέρις (αμυντικός, 3 συμμετοχές) και Ντε Σαρ (μέσος, 5 συμμετοχές).

Από 2 σερί εντός έδρας νίκες προέρχεται η Μόλενμπεκ.

Η Ουνιόν Σεντ-Γκιλουάζ κέρδισε με 2-0 εκτός έδρας τη Σερκλ Μπριζ. Σκόραρε στο 15′ και στο 51′. Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές (0-1-2). Ανέβηκε στην τέταρτη θέση. Δεν πείθει απόλυτα με τις εμφανίσεις της. Έχει το ελαφρυντικό ότι το καλοκαίρι προχώρησε σε πολλές αλλαγές, με συνέπεια να χρειάζεται χρόνο προκειμένου να “δέσει”. Αμφίβολος είναι ο Ματσίντα (αμυντικός, 5 συμμετοχές).

19:30 ΜΟΛΕΝΜΠΕΚ – ΟΥΝΙΟΝ ΣΕΝΤ-ΓΚΙΛΟΥΑΖ @2.17

Στο Γκέτεμποργκ, η Έργκριτε υποδέχεται την ΓΚΑΪΣ για την 24η αγωνιστική της Superettan και θα ακολουθήσουμε το διπλό. Η Έργκριτε έχασε με 2-1 εκτός έδρας από τη Γιόνσεπινγκ. Δέχθηκε το καταδικαστικό τέρμα στο 90+1′ κι ενώ είχε ισοφαρίσει στο 51′. Τρίτη ήττα στην τελευταία τετράδα του πρωταθλήματος για την Έργκριτε, η οποία βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας και κινδυνεύει άμεσα με υποβιβασμό. Έχει τη χειρότερη έδρα με ρεκόρ 2 νίκες, 5 ισοπαλίες και 4 ήττες.

Στον πρώτο γύρο: ΓΚΑΪΣ – Έργκριτε 0-1 (01/06).

Η ΓΚΑΪΣ διέλυσε 6-0 εκτός έδρας την Γκέφλε την προηγούμενη αγωνιστική. Σκόραρε από τρεις φορές σε κάθε ημίχρονο (2′, 37′, 43′, 51′, 74′, 90′) κι ενώ έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 17′. Έφτασε έτσι τις πέντε νίκες στα έξι τελευταία παιχνίδια της και βρέθηκε στην τρίτη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ. Επίσης, μείωσε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά της από τη δεύτερη θέση που οδηγεί απευθείας στην άνοδο. Η ΓΚΑΪΣ εκτός έδρας μετράει μόνο μία ήττα στα οκτώ πιο πρόσφατα ματς της σε επίπεδο πρωταθλήματος (4-3-1).

20:00 ΕΡΓΚΡΙΤΕ – ΓΚΑΪΣ 2 @1.92