Στρασβούργο – Λιλ: Κλειστό και νευρικό ματς – Πολλά γκολ στο Βέλγιο

Τα έδωσε όλα το Στρασβούργο το περασμένο Σάββατο για να κερδίσει την Ντιζόν για τη Ligue 1, λες και είχε λησμονήσει ότι υπάρχει κρίσιμο παιχνίδι με αντίπαλο τη Λιλ για τους 32 του Coupe de France. Υπήρχε αρκετή βροχή στο γήπεδο, όμως οι ποδοσφαιριστές του Στρασβούργου δεν τα παράτησαν ούτε όταν η Ντιζόν μετέτρεψε το υπέρ τους 2-0 σε 2-2 πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, πέτυχαν και το τρίτο και νικηφόρο τέρμα κι έτσι, ανέβηκαν στη δέκατη θέση της Ligue 1. Είναι δύσκολο, πάντως, για το Στρασβούργο να διεκδικήσει ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω του πρωταθλήματος. Απέχει πολύ από εκείνες τις θέσεις. Αν και δεν έχει μεγάλο ρόστερ, για τον αγώνα απέναντι στη Λιλ, επιστρέφουν οι μέσοι Κοργκνέ και Μπακαρί Κονέ.

• Η Λιλ κινδυνεύει και άλλαξε προπονητή, χωρίς ακόμη ορατή αγωνιστική διαφορά

Η Λιλ βρίσκεται σε δύσκολη βαθμολογική θέση στο πρωτάθλημα: Πλασάρεται μόλις στη 18η θέση της βαθμολογίας στη Ligue 1, ευρισκόμενη για πρώτη φορά από τότε που ανέβηκε στη Ligue 1 το 2000 σε θέση μπαράζ υποβιβασμού. Η αλλαγή στον πάγκο της έγινε γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο. Ο Κριστόφ Γκαλτιέ ήρθε για να κάνει την ομάδα πιο σκληρή, πιο μαχητική, ενδεχομένως και πιο κυνική, όπως ήταν η δική του Σεντ Ετιέν. Στο μυαλό του Γκαλτιέ που είχε ανώτερου επιπέδου ρόστερ στη Σεντ Ετιέν, όλα τα ματς μπορούσαν να διατηρηθούν στο 0-0 μέχρι τη στιγμή που η ομάδα του θα “χτυπήσει” για τη νίκη. Αυτή τη φορά, η λογική λέει ότι η Λιλ δεν μπορεί να μπλέξει με το κύπελλο Γαλλίας, όταν δεν μπορεί να κερδίσει στο πρωτάθλημα. Αυτή η λογική αντιβαίνει με το στιβαρό “εγώ” του Γάλλου προπονητή. Πάντως στην πρεμιέρα του στον πάγκο της Λιλ, έχασε με 1-0 στην έδρα της Τρουά, δίχως να πείσει. Χρειάζεται ακόμη χρόνο για να επιβάλλει τις αρχές του.

22:00 ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ – ΛΙΛ UNDER 2,5 GOALS

Η Κλαμπ Μπριζ έχει εξασφαλίσει προβάδισμα 9 ολόκληρων βαθμών (54 έναντι 45 της δεύτερης Σαρλερουά) στη First Division A του Βελγίου. Κι όλα αυτά, παρότι έφερε 2-2 στην έδρα της Αντβέρπ. Ήταν η πρώτη της γκέλα για το νέο έτος στο πρωτάθλημα. Είχε φέρει 2-2 και στην έδρα της Έουπεν στις 33 Δεκέμβρη, αλλά έχει να χάσει από το εις βάρος της 2-0 εκτός έδρας με αντίπαλο τη Γκενκ στις 25 Οκτωβρίου 2017. Δημιουργούνται και πάλι προϋποθέσεις για γκέλα, αλλά έχοντας κατά νου το παράδειγμα της Κυριακής, ο προπονητής Ιβάν Λέκο θα είναι προσεκτικός στην κατάρτιση της ενδεκάδας.

• Λείπει ο Ντενσβίλ, επιστρέφει ο φορ Λιμπόμπ για το “πολυβόλο” Κλαμπ Μπριζ – Σε φόρμα και η φιλοξενούμενη Οστάνδη, που επιδεικνύει άγνοια κινδύνου…

Λείπει ο αμυντικός Ντενσβίλ, ένας από τους καλύτερους παίκτες της ομάδας, λόγω τιμωρίας, όπως και ο δεξιός μπακ χαφ Κουλς. Αναμένεται να μπουν στην ενδεκάδα οι Βανλερμπέργκε και Ντεκάρλι. Η Κλαμπ Μπριζ έφτιαξε πολλές ευκαιρίες στην έδρα της Αντβέρπ, πέτυχε 2 γκολ που δεν ήταν αρκετά, αλλά απόψε θα έχει ένα επιπλέον όπλο στη φαρέτρα: Επιστρέφει ο φορ Λιμπόμπ, που εξέτισε την ποινή του. Ήταν ο Λιμπόμπ που λύτρωσε την Κλαμπ Μπριζ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων στην έδρα της Οστάνδης στον πρώτο γύρο και έδωσε τη νίκη με σκορ 3-2. Η αποψινή αντίπαλος Οστάνδη κέρδισε στην προηγούμενη αγωνιστική της First Division A του Βελγίου την Κορτράικ με 2-1 εντός έδρας. Δεν θα έχει στη διάθεσή της απόψε τον αριστερό χαφ Εμάνουελ Μπαντά. Αναμένουμε αρκετά γκολ.

21:30 ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ – ΟΣΤΑΝΔΗ OVER 3,5 GOALS

Αποδόσεις:

3,80 Stoiximan Βρήκαμε τη δυάδα στον Stoiximan

3,70 Goalbet Sportsbook Βρήκαμε τη δυάδα στην Goalbet

3,68 BetStars Βρήκαμε τη δυάδα στην BetStars

3,52 Αρχική Mybet Βρήκαμε τη δυάδα στη Mybet

ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΜΟΝΑ ΑΠΟΔΕΚΤΑ! Βρήκαμε το under 2,5 goals στον αγώνα Στρασβούργο – Λιλ σε υψηλότερη απόδοση στον Stoiximan και το over 3,5 goals στον αγώνα Κλαμπ Μπριζ – Οστάνδη σε μεγαλύτερη απόδοση στην BetStars και στον Stoiximan.