Super Lig: Περνάει με διπλό η Γαλατασαράι

Η Γαλατασαράι φιλοξενείται από τη Σίβασπορ για την 16η αγωνιστική της Super Lig Τουρκίας και αναμένεται να περάσει με διπλό από την συγκεκριμένη έδρα.

Η Σίβασπορ επικράτησε 3-1 ως φιλοξενούμενη της Καϊσέρισπορ, πήρε δεύτερη σερί νίκη και μαζί βαθιά ανάσα στην μάχη για την παραμονή. Η Σίβασπορ έχει νέο προπονητή στον πάγκο της, τον 52χρονο Μπουλέν Ουϊγκούν, ο οποίος πήρε την θέση του Σερβέτ Τσετίν. Η Σίβασπορ εντός έδρας έχει ρεκόρ μία νίκη, 5 ισοπαλίες και 2 ήττες. Θα παραταχθεί χωρίς προβλήματα.

Αήττητη η Σίβασπορ στα 5 τελευταία εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις (3-2-0).

Η Γαλατασαράι ήταν ανώτερη στο εντός έδρας 3-0 επί της Κόνιασπορ. Είχε 58% κατοχή μπάλας και 27 τελικές προσπάθειες. Η ομάδα του Οκάν Μπουρούκ μετρά τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία στα πέντε τελευταία ματς. Η Γαλατασαράι εκτός έδρας έχει ρεκόρ 6 νίκες, 2 ισοπαλίες και μία ήττα. Ιδιαίτερα σημαντικό ότι διαθέτει την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με 9 γκολ παθητικό. Εξέτισαν οι Μπόι (αμυντικός, 17 συμμετοχές/1 γκολ), Τορέιρα (μέσος, 16 συμμετοχές). Παραμένει τραυματίας ο Σέρτζιο Ολιβέιρα (μέσος, 10 συμμετοχές/1 γκολ).

16:00 ΣΙΒΑΣΠΟΡ – ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ 2 @1.47

Επιτυχία! 3 στα 3 με απόδοση 2.92 στο Παρολί της Τετάρτης 10/1!

Συνεχίζουμε με το Κύπελλο Πορτογαλίας και την αναμέτρηση ανάμεσα σε Σάντα Κλάρα και Νασιονάλ Μαδέιρα. Η Σάντα Κλάρα προέρχεται από εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Μάφρα για τη Segunda Liga Πορτογαλίας. Αυτό το αποτέλεσμα την έριξε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Η Σάντα Κλάρα στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου επικράτησε 4-1 στα πέναλτι της Ο Ελβάς (0-0 κανονικός αγώνας, 1-1 παράταση). Τα 4 από τα 5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Σάντα Κλάρα τελείωσαν με Goal/Goal.

Νοκ άουτ αγώνας για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Πορτογαλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Στο πρωτάθλημα: Νασιονάλ Μαδέιρα – Σάντα Κλάρα 1-1 (04/11/2023).

Η Νασιονάλ Μαδέιρα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας με την Τοντέλα για την 16η αγωνιστική της Segunda Liga Πορτογαλίας. Προηγήθηκε στο 26′, αλλά ισοφαρίστηκε στο 75′. Η Νασιονάλ Μαδέιρα είναι πλέον δεύτερη στην κατάταξη και σε τροχιά απευθείας ανόδου. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου έκανε την έκπληξη αφού απέκλεισε την Κάζα Πία με 6-5 στη διαδικασία των πέναλτι (0-0 κανονικός αγώνας και παράταση). Η Νασιονάλ Μαδέιρα μετράει 3 σερί Goal/Goal σε όλες τις διοργανώσεις.

20:00 ΣΑΝΤΑ ΚΛΑΡΑ – ΝΑΣΙΟΝΑΛ ΜΑΔΕΪΡΑ GOAL/GOAL @1.95

Κλείνουμε την τριάδα των σημερινών επιλογών μας με ένα ακόμη ματς από το Κύπελλο Πορτογαλίας και πιο συγκεκριμένα με το Γκιμαράες – Πεναφιέλ. Η Γκιμαράες απέσπασε εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 από την Μπράγκα το βράδυ του περασμένου Σαββάτου. Το γκολ της ισοφάρισης το πέτυχε στο 98′ κι ενώ είχε βρεθεί πίσω στο σκορ στο 53′. Η Γκιμαράες είναι αήττητη στα 6 τελευταία ματς σε όλες τις διοργανώσεις (4-2-0). Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου κέρδισε με 4-1 τη Βιλαβερντένσε εντός έδρας. Απουσιάζει ο Βιγιανουέβα (αμυντικός, 6 συμμετοχές).

Η Πεναφιέλ επικράτησε 2-1 εντός έδρας της Βιλαβερντένσε και παρέμεινε αήττητη για τρίτο σερί αγώνα (2 νίκες και μία ισοπαλία). Έφτασε τους 18 βαθμούς και διατηρήθηκε στο +1 από την τελευταία τριάδα του βαθμολογικού πίνακα της Segunda Liga Πορτογαλίας. Η Πεναφιέλ στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου άφησε εκτός συνέχειας τη Σετούμπαλ, την οποία κέρδισε με 1-0 στην παράταση (2-2 κανονικός αγώνας). Ηττήθηκε στις τέσσερις από τις πέντε τελευταίες εξόδους της.

22:15 ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ – ΠΕΝΑΦΙΕΛ 1 @1.32