1. Deild: Ευκαιρία για επιστροφή στις νίκες

Σε καταστροφή εξελίχθηκε για τη Φραμ η εντός έδρας αναμέτρηση με τη Φίλκιρ. Σίγουρα η Φίλκιρ είναι -ειδικά φέτος- πολύ ανώτερη αγωνιστικά και η εντός έδρας ήττα δεν ήταν εντός πλάνων.

Όμως, όσο φιλόδοξα ξεκίνησε ο αγώνας, άλλο τόσο καταστροφικός εξελίχθηκε στο τελείωμά του. Η Φραμ προηγήθηκε με τον Χλίνουρ Μάγκνουσον μόλις στο 5′. Ωστόσο, στο 31′ τραυματίστηκε ο βασικός αμυντικός χαφ των Σκοπευτών, Άρνορ Ανταλστάινσον και λίγο πριν το ημίχρονο, ο αμυντικός Όρι Γκούναρσον. Μέχρι τότε, το σκορ ήταν ήδη 4-1 υπέρ της φιλοξενούμενης Φίλκιρ.

Η καταστροφή ολοκληρώθηκε στο δεύτερο μέρος και το τελικό σκορ ήταν 5-1 υπέρ της Φίλκιρ, που φαίνεται να κατέβασε ρυθμούς. Ήταν εκεί πάνω που η Φραμ είχε συμπληρώσει 4 σερί αγώνες χωρίς ήττα (2 νίκες, 2 ισοπαλίες) και ο προπονητής της είχε δηλώσει πριν την έναρξη του αγώνα ότι η ομάδα του “πάει για την υπέρβαση”.

Τώρα ο Πορτογάλος Πέδρο Ιππόλιτο δηλώνει ότι το ματς με τη Γκρότα “πρέπει η Φραμ να το πάρει”. Ακόμη και στη χρονική συγκυρία που έχει τις 2 σημαντικές απουσίες. Άλλωστε, η Γκρότα έχει μαζέψει μόνο 9 βαθμούς σε 18 αγώνες στο πρωτάθλημα 1. Deild της Ισλανδίας και μετρά 6 συναπτούς αγώνες χωρίς νίκη.

Στην πιο πρόσφατη αναμέτρηση που έδωσε η Γκρότα, έχασε με 3-1 εντός έδρας το περασμένο Σάββατο από τη Θορ Ακουρέιρι, η οποία την αντιμετώπισε με φαρμακερές αντεπιθέσεις. Η άμυνα της Γκρότα, όπως γίνεται, άλλωστε, αντιληπτό, δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Εξακολουθεί να βρίσκεται εκτός ο μέσος Σίντρι Μαρ Φρίδρικσον. Η Φραμ έχει μεγαλύτερη εμπειρία, πιο “βαριά φανέλα” και από άποψη προϊστορίας, δεν έχει χάσει ποτέ από τη Γκρότα: Έχουν αναμετρηθεί 6 φορές και η Φραμ μετρά 4 νίκες, 1 νίκη στην παράταση (κύπελλο Ισλανδίας) και 1 ισοπαλία, σε οποιαδήποτε έδρα.

22:15 ΓΚΡΟΤΑ – ΦΡΑΜ 2 starbet33 @1,67