Allsvenskan: Ανώτερη η ΑΪΚ Στοκχόλμης

ΑΪΚ Στοκχόλμης

Στην Allsvenskan Σουηδίας απόψε (20:00) η Ντέγκεφορς υποδέχεται την ΑΪΚ Στοκχόλμης στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής. Ξεκάθαρη η διαφορά δυναμικότητας. Η ΑΪΚ Στοκχόλμης είναι ανώτερη σε όλα τα επίπεδα και θα πρόκειται για έκπληξη αν δεν καταφέρει να φτάσει στη νίκη.

Από 5 σερί ήττες προέρχεται η Ντέγκεφορς

Η Ντέγκεφορς πάλεψε στη Στοκχόλμη, έφερε σε δύσκολη θέση τη Τζουργκάρντεν, τελικά όμως ηττήθηκε με 3-2. Βρέθηκε πίσω με 2-0 στο ημίχρονο (13′, 38′), το έφερε στα ίσια στο δεύτερο ημίχρονο (53′, 71′), δέχθηκε όμως τρίτο τέρμα στο 74′. Συμπλήρωσε 5 σερί ήττες στην κατηγορία και παραμένει σε δύσκολη θέση αναφορικά με την παραμονή. Παράλληλα, έχει μόλις μία νίκη στις 11 τελευταίες αγωνιστικές (1 νίκη, 1 ισοπαλία και 9 ήττες).

Η Ντέγκεφορς βρίσκεται στη 14η θέση που οδηγεί στα πλέι άουτ, στο +2 από τον υποβιβασμό. Το ρεκόρ της είναι διαμορφωμένο πλέον στις 5 νίκες, 3 ισοπαλίες και 12 ήττες. Στηρίζεται αποκλειστικά στο γήπεδό της, καθώς εκεί έχει συλλέξει τους 13 από τους συνολικά 18 βαθμούς της στην κατηγορία (4 νίκες, 1 ισοπαλία και 4 ήττες). Μετράει πάντως μόλις μία νίκη στα 5 τελευταία εντός έδρας (3 ήττες). Τιμωρημένος ο Άνταμ Κάρλεν (μέσος, 19 συμμετοχές/1 γκολ).

11 αγωνιστικές αήττητη η ΑΪΚ Στοκχόλμης, που εκπλήσσει

Η ΑΪΚ Στοκχόλμης αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με την Κάλμαρ το βράδυ της Πέμπτης για την προηγούμενη αγωνιστική. Δέχθηκε πρώτη γκολ στο 66′ και ισοφάρισε στο 90′. Διεύρυνε το αήττητό της στις 11 αγωνιστικές (8 νίκες και 3 ισοπαλίες) και συνεχίζει να διεκδικεί στα ίσια τον τίτλο του πρωταθλητή. Είναι η ευχάριστη έκπληξη έως τώρα στο πρωτάθλημα.

Η ΑΪΚ Στοκχόλμης βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Allsvenskan Σουηδίας με 41 πόντους σε 20 αγώνες (12 νίκες, 5 ισοπαλίες και 3 ήττες). Η σταθερότητά της εντός έδρας την έχει φέρει τόσο ψηλά στη βαθμολογία. Τελευταία έχει καταφέρει να βελτιώσει τις επιδόσεις της και εκτός έδρας όπου είναι αήττητη στα 5 τελευταία παιχνίδια της στο πλαίσιο πρωταθλήματος (2 νίκες και 3 ισοπαλίες). Έχει την καλύτερη άμυνα στην Allsvenskan με 16 γκολ παθητικό.