Allsvenskan: Υπερέχει η Γκέτεμποργκ

Γκέτεμποργκ

Η Βάρμπεργκς αντιμετωπίζει εντός έδρας την Γκέτεμποργκ για τη δωδέκατη αγωνιστική της Allsvenskan Σουηδίας. Αδύναμη και ντεφορμέ η Βάρμπεργκς, προσπαθεί να ξεκολλήσει από την επικίνδυνη ζώνη. Η Γκέτεμποργκ βρίσκεται σε άνοδο εσχάτως και υπερέχει σε ποιότητα της αντιπάλου της. Σε πρώτο πλάνο το διπλό.

Προσπαθεί αλλά δεν τα καταφέρνει η Βάρμπεργκς

Η Βάρμπεργκς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με τη Χάλμσταντ στο πλαίσιο της προηγούμενης αγωνιστικής. Στάθηκε τυχερή στο πρώτο ημίχρονο, αφού η αντίπαλός της είχε δοκάρι, ανέβηκε στο δεύτερο 45λεπτο και προηγήθηκε στο 64′, δέχθηκε όμως την ισοφάριση στο 80′. Συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη (2 ισοπαλίες και 2 ήττες). Προσπαθεί αλλά δεν τα καταφέρνει, ούσα μία από τις πιο αδύναμες ομάδες του πρωταθλήματος.

Η Βάρμπεργκς βρίσκεται εντός επικίνδυνης ζώνης και συγκεκριμένα στη 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Allsvenskan με ρεκόρ 2 νίκες, 3 ισοπαλίες και 6 ήττες. Εντός έδρας μετράει 1 νίκη, 1 ισοπαλία και 3 ήττες σε 5 αγώνες. Και τα 5 αυτά τα ματς έληξαν Goal/Goal. Έχει τη δεύτερη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος με 21 γκολ παθητικό. Τιμωρημένοι οι Ζάκρινσον (αμυντικός, 5 συμμετοχές) και Λουκ Λε Ρου (μέσος, 8 συμμετοχές).

Με γκολ ντεμπούτο ο Μπεργκ

Η Γκέτεμποργκ πανηγύρισε δεύτερη νίκη στη σειρά, πάλι με 3-2, αυτή τη φορά όμως εντός έδρας επί της Μιάλμπι. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν ισόπαλο 1-1, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 83′. Με γκολ συνδύασε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Γκέτεμποργκ ο επιθετικός Μάρκους Μπεργκ (αριστερά στη φωτογραφία, 52′). Προβληματισμός για την αμυντική λειτουργία, ικανοποίηση για την αποτελεσματικότητα επιθετικά. Μόλις 1 ήττα έχει υποστεί η Γκέτεμποργκ στις 6 τελευταίες αγωνιστικές (2 νίκες, 3 ισοπαλίες και 1 ήττα).

Η Γκέτεμποργκ βρίσκεται στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Allsvenskan με ρεκόρ 3 νίκες, 6 ισοπαλίες και 2 ήττες. Απέχει 7 πόντους από τις ευρωπαϊκές θέσεις. Εκτός έδρας είναι αήττητη, έχοντας 1 νίκη και 4 ισοπαλίες σε 5 αγώνες. Μάλιστα στα 3 από τα 5 αυτά τα ματς διατήρησε απαραβίαστη την εστία της. Τραυματίες οι Τερν (μέσος, 6 συμμετοχές) και Γιάκομπ (μέσος, 8 συμμετοχές/2 γκολ).