Brasileirao: Σε τρομερή κατάσταση η Φλαμένγκο

Φλαμένγκο Μπρούνο Ενρίκε

Σε τρομερή κατάσταση βρίσκεται η Φλαμένγκο, καθώς μετράει 6 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις με 23-3 τέρματα. Η περσινή πρωταθλήτρια Βραζιλίας στην καινούργια αγωνιστική του Brasileirao (14η) αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Κορίνθιανς και είναι μέσα στις δυνατότητές της να φτάσει σε ακόμη μια νίκη.

Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα η Κορίνθιανς

Η Κορίνθιανς μετά από 2 διαδοχικές ήττες επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα με το 2-1 κόντρα στην Κουιάμπα εκτός έδρας. Στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 2-0, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 71′. Παρά τη νίκη δεν ικανοποίησε με την απόδοσή της. Το δεύτερο γκολ στο 38′ προήλθε μετά από τραγικό λάθος της αντίπαλης άμυνας. Έχει ρεκόρ 2 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες στα 6 τελευταία ματς στο πλαίσιο πρωταθλήματος.

Η Κορίνθιανς βρίσκεται στη δέκατη θέση του βαθμολογικού πίνακα του Brasileirao με 17 βαθμούς σε 13 αγώνες (4 νίκες, 5 ισοπαλίες και 4 ήττες ρεκόρ). Στο γήπεδό της δεν είναι τόσο αποτελεσματική, μετρώντας μόλις 1 νίκη σε 6 αγώνες (1 νίκη, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες). Από τον Ιούλιο του 2016 έχει να κερδίσει ως γηπεδούχος τη Φλαμένγκο σε επίπεδο Brasileirao (2 ισοπαλίες και 2 ήττες, έκτοτε).

Αναγεννημένη από την στιγμή της έλευσης του Γκαούσο η Φλαμένγκο

Η Φλαμένγκο αν και έχανε μέχρι το 69′ από την Σάο Πάολο διέλυσε την αντίπαλό της με 5-1 χάρη στο προσωπικό σόου του Μπρούνο Ενρίκε (φωτογραφία), που πέτυχε χατ-τρικ σε 7 λεπτά (70′, 72′, 77′). Την Πέμπτη διέλυσε και την ABC με 6-0 εντός έδρας στο πρώτο ματς στο πλαίσιο της φάσης των 16 του Κυπέλλου Βραζιλίας. Η Φλαμένγκο είναι αναγεννημένη από την στιγμή της έλευσης του προπονητή Ρενάτο Γκαούσο και μετράει 5 στις 5 νίκες με 21-2 τέρματα σε όλες τις διοργανώσεις.

Η Φλαμένγκο βρίσκεται στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του Brasileirao με 21 βαθμούς σε 11 αγώνες (7 νίκες και 4 ήττες ρεκόρ). Εκτός έδρας μετράει 2 νίκες και 2 ήττες σε 4 αγώνες. Έχει τη δεύτερη καλύτερη άμυνα στην κατηγορία με 10 γκολ παθητικό. Επιπρόσθετα, είναι αήττητη στις 4 τελευταίες επισκέψεις της (3 νίκες και 1 ισοπαλία) στην έδρα της Κορίνθιανς σε όλες τις διοργανώσεις.