Brasileirao Serie A: Ιντερνασιονάλ σε μεγάλη απόδοση

Ιντερνασιονάλ Τιάγκο Γκαλιάρντο

Εντύπωση προκαλεί η απόδοση στο διπλό της Ιντερνασιονάλ. Φιλοξενείται από την Σεάρα, η οποία το τελευταίο διάστημα αδυνατεί να νικήσει στο γήπεδό της. Η Ιντερνασιονάλ προέρχεται από τρεις σερί νίκες στο Brasileirao Serie A Βραζιλίας και θεωρούμε ότι είναι σε θέση να προσθέσει ακόμη τρεις βαθμούς στο ενεργητικό της.

Προσοχή! Ο αγώνας διεξάγεται ξημερώματα Παρασκευής στις 00:00 ώρα Ελλάδας

Η Σεάρα την προηγούμενη αγωνιστική στο πρωτάθλημα απέσπασε ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Σάντος. Δέχτηκε πρώτη γκολ στο 11′ για να ισοφαρίσει με τον δεξιό μπακ Ξαβιέρ στο 37′. Δίκαιο το αποτέλεσμα σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Σκοράρει εδώ και οκτώ σερί αγωνιστικές στο Brasileirao Serie A. Μόνο από την Γκοϊανιένσε έχει ηττηθεί στις επτά τελευταίες αγωνιστικές ανεξαρτήτως έδρας (3 νίκες και 3 ισοπαλίες). Τα 3 από τα 4 τελευταία παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας στο πρωτάθλημα έληξαν Under 2,5 Goals.

Η Σεάρα βρίσκεται στη δέκατη θέση της βαθμολογίας με απολογισμό 9 νίκες, 9 ισοπαλίες και 9 ήττες. Δύσκολα θα καταφέρει να συμμετάσχει στο Κόπα Λιμπερταδόρες έστω και από την προκριματική διαδικασία καθώς απέχει οκτώ βαθμούς από την έκτη θέση. Τουλάχιστον είναι στο χέρι της η συμμετοχή στο Κόπα Σουνταμερικάνα (+5). Στο γήπεδό της έχει να νικήσει από τις 25 Οκτωβρίου. Έκτοτε, μετράει 3 ισοπαλίες και μία ήττα. Εκτός οι Ντε Ολιβέιρα (τερματοφύλακας, 5 συμμετοχές), Οτάβιο (αμυντικός, 20 συμμετοχές/1 γκολ), Καρβάλχο (φορ, 18 συμμετοχές/1 γκολ). Παραμένει αμφίβολος ο Ρικαρντίνιο (μέσος, 11 συμμετοχές).

Η Ιντερνασιονάλ προέρχεται από τρεις διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα. Πιο πρόσφατη χρονικά αυτή στην έδρα της Μπαΐα με σκορ 2-1. Προηγήθηκε με τον χαφ Ντουράντο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+1′), διπλασίασε τα τέρματά της με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του φορ Γκαλιάρντο (φωτογραφία) στις αρχές του δευτέρου (48′) για να δεχτεί τη μείωση του σκορ στο τελευταίο 20λεπτο (69′). Έτσι, έμεινε αήττητη για πέμπτη σερί αγωνιστική (3 νίκες και 2 ισοπαλίες) ανεξαρτήτως έδρας.

Η Ιντερνασιονάλ πραγματοποιεί πορεία πρωταθλητισμού, ούσα στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 13 νίκες, 8 ισοπαλίες και 6 ήττες. Εκτός έδρας τρέχει αήττητο σερί 3 αγωνιστικών (μία νίκη και 2 ισοπαλίες). Βρίσκεται στο -9 από την κορυφή και στο +2 από την είσοδο στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες. Διαθέτει την τρίτη καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με 26 γκολ. Παραμένουν σταθερά εκτός δράσης οι Μποσίλια (μέσος, 13 συμμετοχές/1 γκολ), Γκερέρο (φορ, 3 συμμετοχές/3 γκολ).