Bundesliga: Η Κολωνία είναι ο ορισμός της ομάδας

Κολωνία

Η έβδομη αγωνιστική της γερμανικής Bundesliga αρχίζει με την αναμέτρηση ανάμεσα στην Κολωνία και την Γκρόιτερ Φιρτ. Η Κολωνία είναι ο ορισμός της ομάδας φέτος, παίζει απολαυστικό ποδόσφαιρο, ενώ έχει ηττηθεί μόνο από την Μπάγερν Μονάχου. Η Γκρόιτερ Φιρτ δεν έχει την απαραίτητη ποιότητα ώστε να αντέξει στη μεγάλη κατηγορία.

Κολωνία, η ομάδα αποκάλυψη ως τώρα στην Bundesliga

Η Κολωνία έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο πλαίσιο της προηγούμενης αγωνιστικής. Προηγήθηκε στο 14′ και ισοφαρίστηκε στο 45+6′. Δεν παίχθηκε ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο, πολλές διακοπές. Καλύτερος ρυθμός στο δεύτερο 45λεπτο, δεν ζορίστηκε ωστόσο ιδιαίτερα. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ισοπαλία στο πρωτάθλημα για την Κολωνία και μάλιστα με το ίδιο σκορ, έπειτα από εκείνες κόντρα σε Φράιμπουργκ (εκτός) και Λειψία (εντός). Η Κολωνία είναι η ομάδα αποκάλυψη ως τώρα στην Bundesliga, έχοντας ηττηθεί μόνο από την περσινή πρωταθλήτρια και φετινή πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου, μετά από 6 αγωνιστικές (2 νίκες, 3 ισοπαλίες και μία ήττα ρεκόρ).

Η Κολωνία αυτή την στιγμή βρίσκεται στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga. Εντός έδρας είναι αήττητη (2 νίκες και μία ισοπαλία). Λατρεύεις να τη βλέπεις στη σεζόν. Παίζει ωραίο και δημιουργικό ποδόσφαιρο. Το μυαλό της είναι στο να φτιάξει ευκαιρίες, στο να σκοράρει. Ακόμα και στο Μόναχο με την Μπάγερν το ίδιο σχέδιο εφάρμοσε. Άλλωστε, οριακά ηττήθηκε (3-2). Στο αγωνιστικό κομμάτι, θα λείψει για τρίτο σερί ματς ο Λεμπέρλ (επιθετικός, 3 συμμετοχές/1 γκολ) λόγω τραυματισμού.

Από ήττα σε ήττα πηγαίνει η Γκρόιτερ Φιρτ

Η Γκρόιτερ Φιρτ από ήττα σε ήττα πηγαίνει στην Bundesliga, πιο πρόσφατη το εντός έδρας 3-1 από την Μπάγερν Μονάχου. Βέβαια, κανείς δεν είχε απαίτηση να πάρει βαθμό σε αυτό το παιχνίδι και απέναντι στη συγκεκριμένη αντίπαλο, η οποία είναι αλήθεια ότι δεν φόρτσαρε ιδιαίτερα. Η ουσία όμως είναι ότι η Γκρόιτερ Φιρτ έφτασε τις τέσσερις διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα και παρέμεινε δίχως νίκη στο πρωτάθλημα μετά από 6 αγωνιστικές (μία ισοπαλία και 5 ήττες).

Η Γκρόιτερ Φιρτ δεν έχει την απαραίτητη ποιότητα ώστε να αντέξει στη μεγάλη κατηγορία. Παραμένει ουραγός και από τη στιγμή που δεν μάζεψε βαθμούς απέναντι σε προβληματικές ομάδες (Αρμίνια Μπίλεφελντ, Στουτγάρδη, Χέρτα Βερολίνου) καλό θα ήταν να αρχίσει από τώρα να ετοιμάζει την επόμενη σεζόν της στη δεύτερη κατηγορία. Επιπρόσθετα, η Γκρόιτερ Φιρτ είναι η μοναδική ομάδα του πρωταθλήματος που δεν έχει σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο των αγώνων της και γενικά σκοράρει δύσκολα (4 γκολ ενεργητικό). Εκτός έδρας μετράει 3 στις 3 ήττες με συντελεστή τερμάτων 2-10. Στο αγωνιστικό κομμάτι, είναι τραυματίας ο Γιουνγκ (μέσος, μία συμμετοχή).