Champions League: Νίκη και κλειδώνει το Europa League η ΤΣΣΚΑ Μόσχας

τσαμπιονς λιγκ τσσκα μοσχας κερδη

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υποδέχεται τη Βικτόρια Πλζεν στο ουδέτερο γήπεδο Λουζνίκι για την πέμπτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League και με νίκη εξασφαλίζει την παρουσία της στο Europa League, διατηρώντας παράλληλα μαθηματικές ελπίδες για πρόκριση στους 16 του Champions League.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ηττήθηκε στο Λουζνίκι από τη Ρόμα με 2-1 και οι πιθανότητες πρόκρισης στους 16 του Champions League ελαχιστοποιήθηκαν. Μαθηματικά παραμένει μέσα στο κόλπο της πρόκρισης αλλά χρειάζεται να κάνει το 2 στα 2 στις τελευταίες δύο αγωνιστικές και να κάνουν 2 ήττες Ρόμα και Ρεάλ Μαδρίτης που είναι πρακτικά αδύνατο. Στο παιχνίδι με τη Ρόμα ισοφάρισε το γκολ του Μανωλά στο 50′ με τον Σίγκουρτσον, όμως η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μάγκνουσον έξι λεπτά αργότερα αποδείχθηκε καθοριστική αφού στο 59′ δέχτηκε το γκολ της ήττας.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έχει τεράστιο κίνητρο απέναντι στη Βικτόρια Πλζεν. Με νίκη φτάνει τους 7 βαθμούς αφήνοντας στο έναν βαθμό τη Βικτόρια Πλζεν εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παρουσία της στα νοκ άουτ του Europa League τον Φεβρουάριο. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρίσκεται σε καλό φεγγάρι προερχόμενη από 2 σερί νίκες στο πρωτάθλημα της Ρωσίας απέναντι σε Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και Ακμάτ Γκρόζνι με το ίδιο σκορ (2-0). Τιμωρημένος ο βασικός στόπερ Μάγκνουσον. Παραμένουν αμφίβολοι οι μέσοι Τζαγκόεφ και Αχμέτοφ αλλά και ο φορ Ερνάντεζ.

Η Βικτόρια Πλζεν έζησε εφιαλτικό βράδυ απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης με το τελικό 0-5 να τα λέει όλα. Ειδικά το πρώτο ημίχρονο ήταν καταστροφικό αφού δέχτηκε τέσσερα τέρματα σε διάστημα 19 λεπτών (21′, 23′, 37′, 40′). Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε για να αποφύγει τον διασυρμό με τον Κρος στο 67′ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Η Βικτόρια Πλζεν και μαθηματικά έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια του Champions League. Διατηρεί ελπίδες πρόκρισης για τα νοκ άουτ του Europa League τον Φεβρουάριο αλλά χρειάζεται οπωσδήποτε νίκη μέσα στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ. Σε περίπτωση ήττας, τίθεται οριστικά εκτός συνέχειας και από το Europa League. Διαθέτει τη χειρότερη άμυνα του ομίλου με 14 γκολ παθητικό όπως και τη χειρότερη επίθεση με μόλις 3 τέρματα ενεργητικό. Παραμένουν τραυματίες ο μέσος Κολάρ και ο φορ Κρμένσικ.