Champions League: Οι νέοι της Σάλτσμπουργκ είναι ωραίοι

Ματίας Γιάισλε Σάλτσμπουργκ Αυστρία

Η διοίκηση της Σάλτσμπουργκ εμπιστεύτηκε φέτος τον πάγκο της ομάδας σε έναν άγνωστο 33χρονο Γερμανό, τον Ματίας Γιάισλε. Σίγουρα οι οπαδοί της μόνιμης πρωταθλήτριας Αυστρίας τα τελευταία χρόνια θα ήθελαν ένα πιο ηχηρό όνομα ή έστω κάποιον με περισσότερη εμπειρία. Όμως με βάση τη μέχρι τώρα εικόνα της ομάδας, μάλλον η επιλογή της διοίκησης δικαιώνεται.

Με τον Γιάισλε στον πάγκο της, η Σάλτσμπουργκ έχει μόνο νίκες φέτος σε πρωτάθλημα, κύπελλο και Champions League – με μία μόνο «παραφωνία»: το 1-1 στην έδρα της Σεβίλλης, το οποίο θα μπορούσε να είχε επίσης πιο θετική έκβαση για τους Αυστριακούς, αν δεν είχαν χάσει 2 πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο! Βέβαια, μία ισοπαλία στη Σεβίλλη ασφαλώς δεν μπορεί να θεωρηθεί αποτυχία, ενώ θα πρέπει να συγκρατήσουμε και το όνομα του δαιμόνιου Γερμανού Καρίμ Αντεγέμι: δεν είναι και μικρό επίτευγμα στα 19 σου χρόνια να κερδίζεις 3 πέναλτι σε ένα ημίχρονο!

Mind games εν όψει Λιλ

Στη συνέντευξη Τύπου πριν το αποψινό ματς με τη Λιλ για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Champions League, ο Ματίας Γιάισλε έδειξε ότι, παρά το νεαρό της ηλικίας του, ξέρει να παίζει mind games (παιχνίδια του μυαλού) όπως οι πιο έμπειροι συνάδελφοί του: έχρισε φαβορί για τη νίκη τους Γάλλους, αποθεώνοντας την «απίστευτη ποιότητα» που διαθέτουν, ειδικά στην επίθεση. Με τον τρόπο αυτό αποτίναξε από τους παίκτες του το βάρος του φαβορί και το φόρτωσε στους φιλοξενούμενους.

Τα πραγματικά δεδομένα, βέβαια, άλλα δείχνουν. Η Σάλτσμπουργκ πηγαίνει «τρένο» φέτος, ενώ η Λιλ ζορίζεται: στο γαλλικό πρωτάθλημα βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας, απέχοντας ήδη 13 βαθμούς από την κορυφή, ενώ στο Champions League ξεκίνησε με εντός έδρας ισοπαλία χωρίς τέρματα κόντρα στη Βόλφσμπουργκ. Οι συνεχόμενες (αγχωτικές) νίκες με 2-1 επί της Ρεμς και της Στρασμπούρ της ανέβασαν κάπως το ηθικό, όμως εξακολουθεί να προβληματίζει.

Ο Ματίας Γιάισλε δεν κατάφερε με την… πρώτη να οδηγήσει τη Σάλτσμπουργκ στην παρθενική του νίκη στο Champions League. Πιστεύουμε ότι θα το καταφέρει με τη δεύτερη.