Copa del Rey: Ελαφρύ προβάδισμα η Σαραγόσα

Το Copa del Rey μονοπωλεί το ενδιαφέρον μεσοβδόμαδα στην Ισπανία με τη διεξαγωγή του δεύτερου γύρου της διοργάνωσης. Στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι, η Σαραγόσα υποδέχεται τη Λα Κορούνια. Οι δύο ομάδες είναι σχετικά ισοδύναμες μεταξύ τους, αλλά η Σαραγόσα έχει ένα μικρό προβάδισμα λόγω έδρας. Το παιχνίδι είναι νοκ αουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση και αν και εκει δεν προκύψει νικητής, θα ακολουθήσει η διαδικασία των πέναλτι.

Η Σαραγόσα “λάμπει” με την παρουσία της στην εκκίνηση της σεζόν στην Ισπανία και τη segunda division, καθώς πραγματοποιεί εξαιρετικές εμφανίσεις. Το περασμένο Σάββατο το επιβεβαίωσε για ακόμη μια φορά με το επιβλητικό 4-0 στην έδρα της Οβιέδο. Κυριάρχησε απόλυτα και εκμεταλλευόμενη τα αμυντικά κενά των γηπεδούχων, έφτασε σε μια άνετη επικράτηση σκοράροντας τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο (16′, 54′, 78′, 87′). Έτσι παρέμεινε αήττητη για τέταρτη φορά φέτος και πλέον φιγουράρει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Η Σαραγόσα φέτος έχει νέο προπονητή στον πάγκο της τον Ιμανόλ Ιδιάκεθ. Ο Ισπανός τεχνικός είναι γνωστός στην Κύπρο, καθώς τα δύο προηγούμενα χρόνια βρισκόταν στον πάγκο της ΑΕΚ Λάρνακας, οδηγώντας την στην έξοδο στην Ευρώπη και το Europa League. Ο Ιδιάκεθ δεν υπολογίζει για την αναμέτρηση με τη Λα Κορούνια τους χαφ Παπουνασβίλι, Εγουάρας, Γκούτι και τον φορ Τοκέρο.

Η Λα Κορούνια δεν διαφέρει από την Σαραγόσα. Είναι εξίσου δυνατή και ποιοτική με καλές εμφανίσεις στο ξεκίνημα της σεζόν. Την περασμένη Κυριακή υποδέχτηκε στο “Ριαθόρ” στο ντέρμπι την Σπόρτινγκ Χιχόν και κατάφερε να επιβληθεί με 1-0, χάρη σε γκολ του Μαρί στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Η νίκη της ήταν πέρα για πέρα δίκαιη και θα μπορούσε να είχε έρθει και πιο εύκολα, αν στο 30′ ο Μορένο δεν αστοχούσε σε πέναλτι. Από το 75′ έπαιζε και με παίκτη παραπάνω, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Κόφιε. Από το ξεκίνημα της σεζόν δείχνει αποφασισμένη να επιστρέψει άμεσα στη La Liga και αν συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό, έχει πολλές πιθανότητες να το πετύχει.

Το ματς απέναντι στην Σαραγόσα είναι ιδιαίτερο για τον προπονητή της Λα Κορούνια  Νάτσο Γκονζάλεθ. Αυτό διότι πέρσι ο Ισπανός τεχνικός εργάστηκε στον πάγκο της Σαραγόσα και απόψε θα κληθεί για πρώτη φορά να αντιμετωπίσει την πρώην ομάδα του. Ο Γκονζάλεθ δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του βασικού χαφ Μπόρχα Βάγιε και των φορ Κίκε και Κριστιάν Σάντος.