Ντέρμπι στην Κωνσταντινούπολη σε λεπτή ισορροπία

Μια από τις πιο σημαντικές χρονιές της ζει η Μπεσίκτας στην Τουρκία.

Η ομάδα του Σενιόλ Γκιουνές βρίσκεται πρώτη στην τουρκική Super Lig, έναν πόντο μπροστά από την περσινή πρωταθλήτρια Φενερμπαχτσέ. Μάλιστα, η ομάδα του Ρικάρντο Κουαρέσμα και των υπολοίπων έχει έναν αγώνα λιγότερο από τη Φενέρ.

Στο 1-1 έμεινε η Φενερμπαχτσέ στη Μόσχα κόντρα στη Λοκομοτίβ, χάρη σε γκολ στο 89′, που απέτρεψε την παράταση. Η Φενερμπαχτσέ έχει πολλές λύσεις στο ρόστερ της και δίνει βάση και στο Europa League.

Μήπως λοιπόν ήρθε η ώρα η Μπεσίκτας να επιστρέψει στην κορυφή του τουρκικού πρωταθλήματος από το 2009; Το απόλυτο κριτήριο γι’ αυτό είναι η αναμέτρηση του Σουκρού Σαράτσογλου. Η Μπεσίκτας έχαε με 1-0 πέρσι και απέσπασε 3-3 πρόπερσι. Φέτος, η ομάδα του Γκιουνές στηρίζεται περισσότερο στην άμυνα.

Το θετικό για τη Μπεσίκτας είναι ότι δεν έχει σοβαρές απουσίες, ενώ ελπίζει να επωφεληθεί και από την κούραση της Φενέρ από το Europa League, όπου η σημερινή γηπεδούχος έδωσε έναν αγώνα “στα τέρματα” έντασης και αντοχής.

Διαιτητής θα είναι ο κορυφαίος Τσουνέιτ Τσακίρ, ο οποίος έχει τη φήμη του ισορροπιστή σε αμφίρροπους αγώνες. Είναι πιθανό να βρεθούν και αρκετοί οπαδοί της Μπεσίκτας στις εξέδρες και αυτό το γεγονός είναι ικανό από μόνο του να δυναμιτίσει το κλίμα.

Η Μπεσίκτας θα πάει αμυντικά, η Φενέρ είναι κουρασμένη και αγχωμένη, δε θα έχει και τον Γκοκχάν Γκιονούλ στη διάθεσή του ο Βίτορ Περέιρα, ο Τσακίρ αναμένεται να σφυρίξει πολύ, το Χ στο πρώτο ημίχρονο είναι μια πολύ καλή επιλογή για ταμείο, σε απόδοση 2,00.

20:00 ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ – ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ Χ ΗΜΙΧΡΟΝΟ @2,00 Αρχική Mybet

Κάνε εγγραφή στη Mybet. Δέχεται κατάθεση με Paysafe card, που μπορείς να βρεις παντού.