Διπλασιάζουμε τα χρήματα μας με την Αούστρια Βιέννης

Το Europa League περνάει για λίγο σε δεύτερη μοίρα για την Αούστρια Βιέννης που διεκδικεί την συμμετοχή της στις ευρωπαϊκές διασυλλογικές διοργανώσεις της επόμενης περιόδου. Προς το παρόν φιγουράρει στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα της Max Bundesliga και βρίσκεται σε απόσταση μιας νίκης από τις θέσεις της Ευρώπης.

Σήμερα έχει την ευκαιρία να διατηρήσει την διάφορα των 3 βαθμών ή ακόμα και να βρεθεί στις θέσεις που οδηγούν στο Europa League, νικώντας την ουραγό της βαθμολογίας, Σεντ Πόλτεν. Την προηγούμενη αγωνιστική επέστρεψε στα τρίποντα πετυχαίνοντας ανατροπή κόντρα στην Βακ Πέλετς.

Αρχικά βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου στην συνέχεια ισοφάρισε σε 1-1 και τελικά πήρε τη νίκη με 2-1 με το γκολ που πέτυχε ο μέσος της Ράφαελ Χολζχάουσερ στην εκπνοή του ματς. Το τρίποντο της απέκτησε μεγαλύτερη σημασία, αφού αγωνίστηκε για τουλάχιστον 25 λεπτά με παίκτη λιγότερο.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους φιλοξενούμενους μετά από 5 παιχνίδια άσχημων αποτελεσμάτων. Μακριά από την Βιέννη έχουν επικρατήσει στα 3 από τα 8 ματς που έχουν δώσει μέχρι στιγμής. Όμως σήμερα χρειάζεται το τρίποντο όσο τίποτα άλλο προκειμένου να παραμείνει σε τροχιά Europa League. Ο σημαντικός αμυντικός Καντίρι Μοχάμεντ είναι τιμωρημένος.

Η Σεντ Πόλτεν είναι η χειρότερη ομάδα της μεγάλης κατηγορίας του αυστριακού ποδοσφαίρου αφού είναι και η μοναδική που δεν έχει πετύχει ακόμα νίκη μετά από 16 αγωνιστικές. Μάλιστα έχει σημειώσει μόλις 4 ισοπαλίες.

Στο προηγούμενο παιχνίδι της ηττήθηκε με 3-0 από την Άλταχ εκτός έδρας σ’ ένα ματς όπου δέχθηκε τα 2 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο κι αφού πρώτα έμεινε με παίκτη λιγότερο στο ξεκίνημα του.

Σήμερα θα επιδιώξει να σπάσει το… ρόδι για να αναπτερώσει τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία. Αγωνιστικά ο αρχηγός της ομάδας Λούκας Θουράερ ταλαιπωρείται από τραυματισμό και ο αμυντικός Σάντρο Ίνγκολιτς είναι τιμωρημένος.