Δύσβατος ο δρόμος προς την Ευρώπη για τη Λίβινγκστον

Χιμπέρνιαν Λίβινγκστον Πρέμιερ Σκωτίας Λόνγκριτζ

Την έξοδό της στην Ευρώπη για δεύτερη φορά στην ιστορία της και για πρώτη φορά μετά από σχεδόν 20 χρόνια ονειρεύεται φέτος η Λίβινγκστον. Όμως αυτό δεν θα είναι καθόλου εύκολο.

Η Λίβινγκστον τα πήγε περίφημα στην κανονική περίοδο του σκωτσέζικου πρωταθλήματος, τερματίζοντας στην 5η θέση της βαθμολογίας. Όμως τώρα αρχίζουν τα δύσκολα: στο μίνι πρωτάθλημα της πρώτης εξάδας θα πρέπει να διατηρήσει την 5η θέση, την οποία διεκδικεί και η Σεντ Τζόνστον. Η θέση αυτή κανονικά δε βγάζει στην Ευρώπη, όμως αν η ήδη πρωταθλήτρια Ρέιντζερς κατακτήσει και το Κύπελλο, όπως είναι πιθανό να συμβεί, τότε η θέση αυτή θα οδηγήσει την κάτοχό της στο Europa Conference League. Για να γίνει αυτό, βέβαια, θα πρέπει να ανεβάσει ρυθμούς σε σχέση με το παιχνίδι της πρεμιέρας της post-season, στο οποίο διασύρθηκε με 0-6 από τη Σέλτικ, δείχνοντας ότι είναι τουλάχιστον μία κλάση κάτω από τις κορυφαίες ομάδες της Premiership.

Απογοήτευση στο Κύπελλο για τη Λίβινγκστον

Σαν να μην έφτανε η συντριβή από τη Σέλτικ, το Σάββατο ήρθε η απογοήτευση του Κυπέλλου: παρότι έκανε καλή εμφάνιση στην έδρα της Αμπερντίν, η Λίβινγκστον έχασε στα πέναλτι και στο τέλος της έμεινε η πίκρα του αποκλεισμού και η κόπωση των 120 λεπτών αγώνα, την οποία αναπόφευκτα θα κουβαλήσει μαζί της και στο Ίστερ Παρκ, την έδρα της Χιμπέρνιαν, όπου συνεχίζει απόψε την «περιπέτεια» της post-season.

Σε αντίθεση με την αντίπαλό της, η Χιμπέρνιαν είχε ξεκούραστο απόγευμα το Σάββατο στο Κύπελλο, κόντρα στην αδύναμη Στρανράερ, την οποία νίκησε άνετα με 4-0. Πηγαίνει λοιπόν πιο ξεκούραστη στο αποψινό ματς, αλλά και πιο χαλαρή, ξέροντας ότι το ευρωπαϊκό της εισιτήριο είναι εξασφαλισμένο. Όμως ξέρει πως απέναντί της έχει μία επικίνδυνη αντίπαλο και δε νομίζουμε ότι θα την πατήσει όπως στο ματς του Ιανουαρίου για την κανονική περίοδο, όταν είχε ηττηθεί με 0-3 στο Ίστερ Παρκ από τη Λίβινγκστον. Αυτή τη φορά τα πράγματα είναι αλλιώς και το πιθανότερο αποτέλεσμα στο σημερινό ματς είναι μία νίκη των «Χιμπς».