Eliteserien: Το timing ευνοεί τη Βίκινγκ

Βίκινγκ

Στην Eliteserien Νορβηγίας νωρίς το απόγευμα η Βίκινγκ φιλοξενείται από τη Σάντεφιορντ σε ένα ματς που το διπλό μπαίνει στις επιλογές μας καθαρά λόγω timing.

Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι με τίποτα η Σάντεφιορντ, η οποία βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο από τις πρώτες κιόλας αγωνιστικές του νέου πρωταθλήματος. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χανς Έρικ Έντεγκααρντ φιλοξένησε τη Μόλντε, από την οποία και ηττήθηκε με 3-1. Ήταν ένα παιχνίδι, όπου στάθηκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, αλλά για ένα ακόμη ματς προδόθηκε από τα τραγικά αμυντικά της λάθη. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα στην Eliteserien για τη Σάντεφιορντ, που είναι φανερό ότι δεν πατάει καλά στα πόδια της.

12 ματς χωρίς νίκη στο γήπεδό της η Σάντεφιορντ

Η Σάντεφιορντ είναι ουραγός με 3 βαθμούς σε 5 αναμετρήσεις. Έχει κερδίσει μόνο την Τρόμσο (3-1 εκτός) και έχει ηττηθεί κατά σειρά από Μιοντάλεν (3-0 εντός), Ρόζενμποργκ (2-1 εντός), Βαλερένγκα (3-1 εκτός) και Μόλντε (3-1 εντός). Διαθέτει την τέταρτη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος με 12 γκολ παθητικό. Είναι αξιοσημείωτο πως δεν κερδίζει στο γήπεδό της εδώ και 12 ματς σε επίπεδο Eliteserien συμπεριλαμβανομένου και της περσινής σεζόν (6 ισοπαλίες και 6 ήττες). Αναμονή για τη διαθεσιμότητα του Σόντλουντ (χαφ, 1 συμμετοχή).

Την τρίτη νίκη της στα 4 τελευταία ματς στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Βίκινγκ, που αποδεικνύεται ασταθέστατη. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μόρτεν Τζένσεν φιλοξένησε τη Βαλερένγκα, της οποίας και επικράτησε με 4-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-1 36′), ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (1-1 45+3′), για να σκοράρει 3 γκολ (57′, 73′ 90′) στο δεύτερο 45λεπτο.

Μόλις 1 νίκη σε 7 επισκέψεις της στο Σάντεφιορντ έχει η Βίκινγκ

Η Βίκινγκ βρίσκεται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 4 νίκες και 3 ήττες. Εκτός έδρας έχει 1 νίκη και 2 ήττες και τέρματα 5-10. Διαθέτει την τρίτη καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος με 14 γκολ ενεργητικό, αλλά και τη δεύτερη χειρότερη άμυνα με 14 γκολ παθητικό. Μόλις 1 νίκη μετράει στις 7 προηγούμενες επισκέψεις της στο Σάντεφιορντ (1 νίκη, 2 ισοπαλίες και 4 ήττες). Τραυματίες οι Μπιόρσολ (μπακ, 3 συμμετοχές) και Λόκμπεργκ (χαφ, 4 συμμετοχές).