Europa League: Καμια χαρά η Αντβέρπ

Αντβέρπ Άιντραχτ Φρανκφούρτης Europa League Λάμερς

Κρίσιμο για την ευρωπαϊκή τους συνέχεια μπορεί να αποδειχθεί το σημερινό ματς της Φενέρμπαχτσε με την Αντβέρπ, των 2 μέχρι τώρα «αδύναμων κρίκων» στον 4ο όμιλο του Europa League, που περιλαμβάνει επίσης τον Ολυμπιακό και την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Η βελγική ομάδα δεν έχει ακόμα πάρει βαθμό, καθώς ηττήθηκε από Ολυμπιακό (εκτός) και Άιντραχτ (εντός), ενώ η Φενέρμπαχτσε στην πρεμιέρα απέσπασε ισοπαλία στη Φρανκφούρτη, όμως συνετρίβη εντός έδρας από τον Ολυμπιακό με 0-3 στη δεύτερη αγωνιστική.

Όποια από τις 2 ηττηθεί απόψε, θα γίνει αυτομάτως το μεγάλο φαβορί για την τελευταία θέση του ομίλου και για το πρόωρο φινάλε της φετινής της ευρωπαϊκής περιπέτειας, ενώ όποια νικήσει θα αναπτερώσει τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση, και στη χειρότερη περίπτωση θα μπορεί να ποντάρει στην τρίτη θέση και τη συνέχεια στο Europa Conference League.

Χαμόγελα για τον Βίτορ Περέιρα

Η Φενέρμπαχτσε είναι σαφώς πιο ποιοτική ομάδα από την Αντβέρπ, με τον πρώην σταρ της Άρσεναλ Μεσούτ Οζίλ να ξεχωρίζει στο ρόστερ της. Ωστόσο, ο Βίτορ Περέιρα (άλλοτε προπονητής του Ολυμπιακού) είχε να αντιμετωπίσει το προηγούμενο διάστημα πολλά προβλήματα τραυματισμών, που επηρέασαν αναμενόμενα την τουρκική ομάδα. Τώρα όμως η κατάσταση ομαλοποιείται: οι Σανγκαρέ, Σόσα και Τισεράν έπαιξαν έστω και ως αλλαγές στο ματς με την Τραμπζονσπόρ την Κυριακή (1-3) και είναι πλέον στη διάθεση του προπονητή τους, ενώ βασικός θα είναι σίγουρα ο Νοτιοκορεάτης μπακ Κιμ Μιν Τζάε, που αποβλήθηκε στο ματς με την Τραμπζονσπόρ μόλις στο 23ο λεπτό, και άρα είναι ξεκούραστος, αλλά και τιμωρημένος για το ματς με την Αλάνιασπορ την Κυριακή.

Η Αντβέρπ δεν είναι εύκολος αντίπαλος. «Τρόμαξε» τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα, όταν ισοφάρισε στο 74’, πριν ο Ρέαμπτσουκ δώσει στους Πειραιώτες τη νίκη με γκολ στο 87’. «Τρόμαξε» και την Άιντραχτ, που… απέδρασε από την Αμβέρσα με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Σήμερα ίσως να «τρομάξει» και τη Φενέρμπαχτσε, όμως στο τέλος το πιθανότερο είναι να υποστεί μία ακόμα ήττα.