FA Cup: Ο μπαμπούλας της Πορτ Βέιλ

Η Πορτ Βέιλ ετοιμαζόταν για ένα ήσυχο απόγευμα με ταυτόχρονη πρόκριση στις 8 Νοεμβρίου κόντρα στη Μέιντενχεντ στην έδρα της.

Όμως παρά το προβάδισμα με το γκολ του Μπάιρον Μουρ στο 31′, το δεύτερο γκολ δεν ερχόταν με τίποτα στο Βέιλ Παρκ. Η Μέιντενχεντ, ομάδα τριών κατηγοριών χαμηλότερα στο αγγλικό ποδοσφαιρικό σύστημα, άρχισε να ελπίζει.

Η ψυχρολουσία ήρθε στο τέταρτο από τα πέντε συνολικά λεπτά των καθυστερήσεων. Ο Ουαλός προπονητής της Πορτ Βέιλ, Ρόμπερτ Πέιτζ, δεν το πίστευε. Μέσα στις καθυστερήσεις, είχε βάλει τον αμυντικό Ρέμι Στρίτι στη θέση του μεσοεπιθετικού Άντονι Γκραντ για να κάνει καθυστέρηση.

Στον αποψινό επαναληπτικό στο Γιόρκ Ρόουντ αυτές οι κακές μνήμες θα επανέλθουν θέλοντας και μη στο μυαλό των ποδοσφαιριστών της Πορτ Βέιλ. Και μέσα σ’ όλα, η Πορτ Βέιλ βρέθηκε τώρα να τα πηγαίνει καλύτερα στο πρωτάθλημα της League One. Κέρδισε με 2-1 εκτός έδρας τη Μπάρνσλεϊ και σκαρφάλωσε 13η. Δεν τα πήγαινε καλά στο πρωτάθλημα, αλλά τώρα έκανε δεύτερη “κολλητή” νίκη και ελπίζει. Το Κύπελλο, πάντως, είναι ένα κίνητρο. Γι’ αυτό όμως ζει και αναπνέει η Μέιντενχέντ, η οποία έχασε εκτός έδρας από τη Χάβαντ εντ Γουότερλουβιλ με σκορ 3-1 για τη National League North. Δεν μπορούμε να βασιστούμε στο διπλό σε απόδοση 1,60 στον Stoiximan.

Επειδή η Μέιντενχεντ έχει μεγάλο κίνητρο να προχωρήσει και με το γκολ στις καθυστερήσεις στο πρώτο ματς, έβαλε έναν “μπαμπούλα” μπροστά από τα μάτια των παικτών της Πορτ Βέιλ, πιστεύουμε ότι θα σκοράρει απόψε. Από την άλλη, δεν μπορούμε να παραγνωρίσουμε ότι η Πορτ Βέιλ είναι αντικειμενικά ανώτερη αγωνιστικά, οπότε είναι εξαιρετικά πιθανό να σημειώσει κι εκείνη ένα γκολ. Θα ταχθούμε με τη λογική του goal/goal.

21:45 ΜΕΪΝΤΕΝΧΕΝΤ – ΠΟΡΤ ΒΕΪΛ GOAL/GOAL @1,75 Stoiximan