Premyer Ρωσίας: Η παράδοση δείχνει Ζενίτ στο ντέρμπι

Η Ζενίτ έχει ξεκινήσει εξαιρετικά τους αγώνες στην ρωσική Premyer θέλοντας να δείξει ότι μπορεί να διεκδικήσει και φέτος τον τίτλο. Οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι πέτυχαν τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς και σήμερα θα δώσουν το πρώτο ντέρμπι της σεζόν απέναντι στην πρωταθλήτρια Σπαρτάκ Μόσχας.

Η εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Μπνέι Γιεχούντα στο Europa League χάλασε κάπως το κλίμα στις τάξεις των γηπεδούχων, οι οποίοι παρόλα αυτά την πρόκριση για τα πλέι οφ όπου θα αντιμετωπίσουν την Ουτρέχτη. Μέχρι τότε θα πρέπει να παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας στο πρωτάθλημα και για να το πετύχουν αυτό θα πρέπει να νικήσουν την αντίπαλο τους.

Την προηγούμενη αγωνιστική δεν δυσκολεύθηκαν ιδιαίτερα απέναντι στην νεοφώτιστη Τόσνο την οποία νίκησαν με 1-0 χάρη στο γκολ του επιθετικού Αλεξάντρ Κοκόριν στα πρώτα λεπτά του ματς. Έτσι στην αναμέτρηση με την πρωταθλήτρια Ρωσίας οι γηπεδούχοι θα προσπαθήσουν να διασκεδάσουν τις άσχημες εντυπώσεις που δημιουργήθηκαν από το αποτέλεσμα του Europa League.

Τα τελευταία χρόνια έχουν σαφώς το πάνω χέρι απέναντι στην Σπαρτάκ Μόσχας την οποία έχουν νικήσει στα 4 από τα 5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ενώ στο άλλο της παραχώρησαν ισοπαλία. Συνολικά η Ζενίτ έχει επικρατήσει στα 6 από τα 10 πιο πρόσφατα μεταξύ τους ματς. Στο μεταξύ ενισχύθηκε με τον Αργεντινό στόπερ Εμάνουελ Μαμάνα, ο οποίος πέρυσι αγωνίστηκε στην Μαρσέιγ.

Οι ποδοσφαιριστές της Σπαρτάκ Μόσχας θα αγωνιστούν με ανεβασμένη ψυχολογία μετά την πρώτη νίκη που πέτυχαν στο πρωτάθλημα κόντρα στην Κράσνονταρ, σ’ ένα ματς που σκόραραν δύο φορές στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου.

Έτσι έμειναν αήττητοι και θα επιδιώξουν να σπάσουν την αρνητική παράδοση που έχουν με την Ζενίτ για να πλησιάσουν στην κορυφή της βαθμολογίας. Στις δύο προηγούμενες εξορμήσεις τους πέτυχαν ισάριθμες ισοπαλίες και η νίκη στο πρώτο εξίσου σημαντικό παιχνίδι για αυτούς είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητη. Στο μεταξύ οι πρωταθλητές του Ιταλού προπονητή Μάσιμο Καρέρα ενισχύθηκαν με την απόκτηση του Κροάτη μέσου Μάριο Πάσαλιτς που θα αγωνιστεί ως δανεικός από την Τσέλσι ως το τέλος της περιόδου.

Η παράδοση μας σπρώχνει να ποντάρουμε τον άσο της Ζενίτ, η οποία θέλει να είναι αυτή που θα οδηγήσει την κούρσα για την κατάκτηση του τίτλου, έστω κι αν βρισκόμαστε ακόμα στις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

20:00 ΖΕΝΙΤ – ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ 1 starbet33 @1,86