Η Γουίκομ έχει τον πρώτο λόγο στο ντέρμπι

Μία αντιπαλότητα που κρατάει από τη δεκαετία του ’80 αναβιώνει σήμερα στο παιχνίδι της Γουίκομ με την Κόλτσεστερ για την League 2 της Αγγλίας.

Αν αναρωτιέστε τι έχουν να χωρίσουν δύο ομάδες τόσο χαμηλής κατηγορίας, η απάντηση είναι: πολλά. Η κόντρα ξεκίνησε από ένα παιχνίδι κυπέλλου όπου σημειώθηκαν επεισόδια με οπαδούς, όμως κορυφώθηκε το 1992, όταν η Κόλτσεστερ με ένα επεισοδιακό γκολ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα έκλεψε μέσα από τα χέρια της Γουίκομ την άνοδο από την Conference. Έκτοτε, το κλίμα στα παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων είναι… πολεμικό.

Ειδικά φέτος, που αμφότερες οι ομάδες διεκδικούν το πλασάρισμά τους στην πρώτη επτάδα της League 2, η κόντρα είναι ακόμα πιο έντονη. Η Γουίκομ κέρδισε τον πρώτο… γύρο, όταν τον περασμένο Σεπτέμβριο πέρασε από την έδρα της Κόλτσεστερ με 2-1 – ήταν μάλιστα η πρώτη της νίκη επί της Κόλτσεστερ από το 2011. Και τώρα είναι το φαβορί για να ζευγαρώσει τις νίκες επί της μισητής αντιπάλου της, αυτή τη φορά στην έδρα της.

Η Κόλτσεστερ δεν είναι σε καλή κατάσταση, μετρώντας 3 ματς χωρίς νίκη – μάλιστα, το τελευταίο από αυτά ήταν… σκέτη καταστροφή, αφού αν και βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 1-0 επί της Τσέλτεναμ στο ημίχρονο, συνετρίβη τελικά με 1-4 μέσα στην έδρα της, επηρεασμένη από την αποβολή του Ριντ στο 44′. Σίγουρα η ψυχολογία της δεν είναι και η καλύτερη για να πάει σε ένα ντέρμπι με πολλά νεύρα.

Από εντός έδρας συντριβή προέρχεται και η Γουίκομ, αλλά στην περίπτωσή της ήταν μάλλον αναμενόμενη: ηττήθηκε με 1-5 από την Πρέστον, ομάδα της Champiosnhip, στο Κύπελλο. Μια τέτοια ήττα σίγουρα δεν είναι από αυτές που καταστρέφουν την ψυχολογία μίας ομάδας.

Με τη δύναμη της έδρας της και την καλύτερη ψυχολογία της, η Γουίκομ είναι σήμερα το φαβορί για τη νίκη.