Καλοπληρωμένο διπλό με παράδοση η Ντιναμό Βουκουρεστίου

Ούτε μία, ούτε δύο, αλλά 4 συνεχόμενες εκτός έδρας νίκες επί της Γκαζ Μετάν Μέντιας σε Liga I και κύπελλο Ρουμανίας μετρά η Ντιναμό Βουκουρεστίου.

Η ομάδα του Φλορίν Μπράτου κάνει ένα νέο ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα και στοχεύει στις υψηλότερες θέσεις της βαθμολογίας. Κόντρα στη Στεάουα Βουκουρεστίου, έδειξε πως έχει τα φόντα να παρουσιαστεί σε ανταγωνιστικό εγχώριο επίπεδο: Απέσπασε εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 3-3, σε έναν συναρπαστικό και θεαματικό αγώνα.

Στην πρεμιέρα, η Ντιναμό Βουκουρεστίου κέρδισε με 2-1 εντός έδρας τη Βολουντάρι. Ο επιθετικός χαφ Ντιόγκο Σαλομάο, έχει ήδη ένα γκολ και 2 ασίστ στο ενεργητικό του. Με τη φανέλα της Ντιναμό Βουκουρεστίου αγωνίζεται και ο “δικός μας” Γιώργος Κατσικάς, ως αριστερό στόπερ.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, θα περίμενε κανείς ότι η Ντιναμό Βουκουρεστίου θα θεωρούσε εύκολη τη νίκη στην έδρα μιας ομάδας (Γκαζ Μετάν Μέντιας), απ’ όπου περνά εύκολα τα τελευταία χρόνια.

Η Γκαζ Μετάν, όμως, πρώην ομάδα του Σωκράτη Φυτανίδη, έκανε κι αυτή μπόλικες αλλαγές το καλοκαίρι που μας πέρασε και έχει ξεκινήσει θετικότατα τη φετινή σεζόν στη Ρουμανία. Πιο συγκεκριμένα, κέρδισε με 2-1 εντός έδρας την Κονκόρντια Τσιάινα στην πρεμιέρα, με νικητήριο γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Στη δεύτερη αγωνιστική της Liga I Ρουμανίας, η Γκαζ Μετάν Μέντιας “έκλεψε” ισοπαλία με σκορ 1-1 στην έδρα της Βολουντάρι. Πάντως, ο αριστερός εξτρέμ Ρομπέρτο Ρομέο δεν θα είναι στη διάθεση του προπονητή του ενόψει της εντός έδρας αναμέτρησης απέναντι στην Ντιναμό Βουκουρεστίου.

Ο προπονητής της Γκαζ Μετάν Μέντιας, Μιχάι Τέγια, αναζητά ακόμη τη φόρμουλα για να βελτιώσει την άμυνα της ομάδας του. Πιο εκρηκτική -και ίσως πιο έτοιμη- η ομάδα της Ντιναμό Βουκουρεστίου, με την πολύ θετική προϊστορία να δίνει “φτερά στα πόδια”, είναι πολύ πιο κοντά στο καλοπληρωμένο διπλό!