La Liga: Ικανή για μεγάλα πράγματα η φετινή Αλαβές

Η Αλαβές πριν από την διακοπή των πρωταθλημάτων λόγω των υποχρεώσεων των εθνικών ομάδων πέτυχε σπουδαία εντός έδρας νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης. Ωστόσο, όχι και τόσο τυχαία, σύμφωνα με τα μέχρι στιγμής δείγματα γραφής της. Η Αλαβές παρουσιάζει πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο και δείχνει ικανή για κάτι πραγματικά μεγάλο τη φετινή σεζόν.

Με ήττα πήγε στη διακοπή η Θέλτα μετά το εις βάρος της 2-1 από τη Σεβίλλη στο Σάντσεθ Πιθχουάν. Δέχτηκε το πρώτο γκολ σε ένα κρίσιμο χρονικό σημείο του πρώτου ημιχρόνου (39′), ενώ τα πράγματα για την ομάδα του Μοχάμεντ έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στο 58′ όταν έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Αραούχο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τρία λεπτά αργότερα να δεχτεί και δεύτερο τέρμα που ουσιαστικά τελείωσε και το παιχνίδι. Πάντως η Θέλτα δεν τα παράτησε και μείωσε με τον Μπουφάλ (85′).

Η Θέλτα παραμένει χωρίς νίκη στη La Liga εδώ και ενάμιση μήνα. Τελευταίο της τρίποντο το εντός έδρας 2-0 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης την 1η Σεπτεμβρίου. Έκτοτε μετρά 3 ισοπαλίες και 2 ήττες. Είναι αλήθεια ότι τον τελευταίο καιρό δεν βρισκόταν σε καλή αγωνιστική κατάσταση και η διακοπή ήρθε την κατάλληλη στιγμή προκειμένου να πάρει τις απαραίτητες ανάσες. Τιμωρημένος ο αμυντικός Αραούχο. Παραμένουν εκτός οι αμυντικοί Κέβιν, Μαζάν, ο Γένσεν (μέσος) και ο φορ Γκόμεζ. Από ίωση ταλαιπωρείται ο νεαρός φορ Εμρέ Μορ και δίνεται αμφίβολος.

Μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία της πανηγύρισε πριν από την διακοπή η Αλαβές που με τέρμα του Γκαρσία στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων επικράτησε με 1-0 της Ρεάλ Μαδρίτης στο Μεντιθορότθα. Η ομάδα του Αμπελάρδο στο πρώτο ημίχρονο παρουσιάστηκε αρκετά παθητική, στο δεύτερο μέρος όμως απέκτησε “τσαμπουκά”, βγήκε από την εστία της, δεν φοβήθηκε τη Ρεάλ και τελικά στο τέλος έπειτα από μια στημένη φάση πήρε τη νίκη.

Η Αλαβές στην εκκίνηση της σεζόν δείχνει εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο και αυτή τη στιγμή φιγουράρει στην έκτη θέση της La Liga που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League. Έχει απολογισμό 4 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες. Στα 5 τελευταία έχει 3 νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα. Νοκ άουτ για την αναμέτρηση με την Θέλτα έχουν τεθεί οι Πατσέχο (γκολκίπερ), Έλι (αμυντικός). Παραμένει αμφίβολος ο φορ Τουμάσι.