La Liga: Με σύμμαχο την παράδοση για τη νίκη-ανάσα η Βαλένθια

Βαλένθια La Liga Ισπανία

Επιτακτική ανάγκη είναι για τη Βαλένθια η νίκη στο εντός έδρας επί της Κάντιθ στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της ισπανικής La Liga. Οι Νυχτερίδες παρότι έρχονται από μεσοβδόμαδο παιχνίδι και έχουν απουσίες, μπορούν να φτάσουν στην κατάκτηση των τριών βαθμών. Σύμμαχός τους σε αυτή την προσπάθεια αποτελεί και η παράδοση καθώς το μοναδικό διπλό της Κάντιθ στο Μεστάγια καταγράφεται τη σεζόν 1988-89. Φυσικά, ο αγώνας διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών.

Η Βαλένθια την Τετάρτη ηττήθηκε με 2-1 από τη Γρανάδα εκτός έδρας σε ένα χαοτικό ματς με τρεις αποβολές, ακυρωθέν γκολ και πολλά νεύρα. Οι Νυχτερίδες προηγήθηκαν με τον Γκαμεϊρό (36′), αλλά οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημά τους και το γύρισαν. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Γρανάδα ισοφάρισε. Η Βαλένθια έμεινε με εννέα ποδοσφαιριστές σε τρία λεπτά (70′, 73′) και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην αντέξει και να δεχτεί το καταδικαστικό γκολ στο 88′. Η Βαλένθια αγνοεί τη νίκη στη La Liga από τις 8 Νοεμβρίου, όταν επικράτησε με 4-1 της Ρεάλ Μαδρίτης εντός έδρας. Έκτοτε, μετράει τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες.

Το αρνητικό σερί των επτά αγωνιστικών μοιραία έχουν φέρει τη Βαλένθια οριακά εκτός ζώνης υποβιβασμού με 15 βαθμούς. Εντός έδρας μετράει 2 νίκες, 3 ισοπαλίες και 3 ήττες. Αγνοεί τη νίκη στα 3 τελευταία στο Μεστάγια (μία ισοπαλία και 2 ήττες). Είναι δεδομένο ότι χρειάζεται ενίσχυση στις μεταγραφές. Ο Χάβι Γράθια κάνει εξαιρετική δουλειά δεδομένων των συνθηκών και του υλικού που έχει στα χέρια του, αλλά από μόνη της δεν φτάνει. Τιμωρημένοι οι Χάσον (επιθετικός, 13 συμμετοχές) και Γκουέντες (επιθετικός, 13 συμμετοχές/1 γκολ). Θα λείψουν και οι Σίλεσεν (γκολκίπερ), Γκαμπριέλ (στόπερ, 12 συμμετοχές/1 γκολ) και Ράσιτς (μέσος, 11 συμμετοχές).

Η Κάντιθ έβαλε φρένο στον αγωνιστικό κατήφορό της, παραχωρώντας ισοπαλία 0-0 την Τρίτη στη φιλοξενία της Βαγιαδολίδ. Άγγιξε τη νίκη στις καθυστερήσεις, κατά τα άλλα δίκαιο το αποτέλεσμα σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι. Συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές δίχως νίκη (μία ισοπαλία και 3 ήττες). Μάλιστα, σε καμία από αυτές τις περιπτώσεις δεν κατάφερε να σκοράρει.

Η Κάντιθ βρίσκεται στην ένατη θέση της βαθμολογίας με απολογισμό 5 νίκες, 4 ισοπαλίες και 7 ήττες. Εκτός έδρας έχει να νικήσει από τις 30 Οκτωβρίου. Έκτοτε, μετράει μία ισοπαλία και 3 ήττες με επιμέρους σκορ 1-10. Διαθέτει τη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος με έντεκα τέρματα. Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Χοσέ Μάρι (μέσος, 8 συμμετοχές) και Αουγκούστο Φερνάντες (χαφ, 8 συμμετοχές). Αμφίβολος ο Σάλβι (εξτρέμ, 13 συμμετοχές/2 γκολ).