La Liga: Στα ύψη η ψυχολογία της Εϊμπάρ

λα λιγκα εϊμπαρ στοιχημα

Στα ύψη βρίσκεται η ψυχολογία στο εσωτερικό της Εϊμπάρ έπειτα από τη σπουδαία νίκη με 3-0 επί της Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Χοσέ Μπεντιλιμπάρ παραμένει αήττητη για 3 σερί αγωνιστικές και απέναντι στη Ράγιο Βαγιεκάνο επιθυμεί να επεκτείνει το αήττητο σερί της.

Με σκυμμένο το κεφάλι αποχώρησε για μια ακόμη φορά από τον αγωνιστικό χώρο η Ράγιο Βαγιεκάνο. Υπέκυψε στην ανωτερότητα της Βαλένθια και το τελικό 3-0 στο Μεστάγια τα λέει όλα. Δέχτηκε το πρώτο τέρμα σε κρίσιμο χρονικό σημείο του πρώτου ημιχρόνου (35′) για να ακολουθήσουν ακόμη δύο στο δεύτερο ημίχρονο σε διάστημα 14 λεπτών (61′, 76′). Σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε και η αποβολή του Αντβίνκουλα στο 87′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για να ολοκληρωθεί με τον χειρότερο τρόπο η επίσκεψη της ομάδας του Μίτσελ στη Βαλένθια.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο εξακολουθεί να βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση. Φιγουράρει στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα της La Liga με 7 βαθμούς και απολογισμό μία νίκη, 4 ισοπαλίες και 8 ήττες. Παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα από τις 14 Σεπτεμβρίου. Έκτοτε μετράει 5 ισοπαλίες και 6 ήττες. Διαθέτει την χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος με 28 τέρματα παθητικό. Τιμωρημένος ο δεξιός μπακ Αντβίνκουλα. Μακροχρόνια εκτός ο τραυματίας αμυντικός Τίτο. Παραμένουν αμφίβολοι οι μέσοι Κακουτά και Μεντράν.

Μια από τις μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας της πανηγύρισε το περασμένο Σάββατο η Εϊμπάρ. Η ομάδα του Χοσέ Μπεντιλιμπάρ διέσυρε με 3-0 τη Ρεάλ Μαδρίτης και επανέφερε την εσωστρέφεια στο εσωτερικό της πρωταθλήτριας Ευρώπης. Ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και άνοιξε το σκορ με τον Εσκαλάντε (16′), ενώ με τον ίδιο εντυπωσιακό τρόπο άρχισε και το δεύτερο ημίχρονο αφού πρώτα με τον Ένριχ (52′) και αργότερα με τον Κίκε (57′) ολοκλήρωσε τον θρίαμβό της.

Η ψυχολογία της Εϊμπάρ μετά τη σπουδαία νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης βρίσκεται στα ύψη. Η ομάδα του Μπεντιλιμπάρ παραμένει αήττητη για τρεις σερί αγωνιστικές (2 νίκες, μία ισοπαλία) και απέναντι στην αδύναμη Ράγιο Βαγιεκάνο έχει την ευκαιρία να επεκτείνει το αήττητό της. Βρίσκεται στο -2 από την έκτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League. Στα 6 πιο πρόσφατα στη La Liga μετράει 3 νίκες, 2 ισοπαλίες και μία ήττα. Παραμένουν τραυματίες οι Ντμίτροβιτς (γκολκίπερ) και Λεόν (μέσος).