League Two Αγγλίας: Ζητείται αντίδραση και βελτίωση στην Πορτ Βέιλ

Πορτ Βέιλ Λιγκ Του Αγγλίας

Η Πορτ Βέιλ προέρχεται από εντός έδρας ήττα από την Τρανμίρ που την έριξε από τα μπαράζ ανόδου. Τώρα, ζητείται αντίδραση αλλά και βελτίωση στην άμυνα στη φιλοξενία της Σκάνθορπ στο πλαίσιο της εντέκατης αγωνιστικής της League Two Αγγλίας. Φυσικά, ο αγώνας διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών.

Η Πορτ Βέιλ το Σάββατο ηττήθηκε εντός έδρας με 4-3 από την Τρανμίρ σε ένα παιχνίδι όπου προηγήθηκε 2-0 στο 24′ και 3-2 στο 75′. Πλήρωσε το γεγονός ότι έμεινε με 10 παίκτες στο 52′ λόγω της αποβολής του χαφ Τζόις. Δέχτηκε δύο τέρματα στο τρίτο και έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η άμυνά της για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν προβληματική. Δεν θυμίζει εκείνη των πρώτων αγωνιστικών. Η συγκεκριμένη ήττα ήταν η πρώτη μετά από τρεις διαδοχικές νίκες στην κατηγορία, ενώ την έριξε από την επτάδα.

Η Πορτ Βέιλ σε 11 αγωνιστικές έχει απολογισμό 6 νίκες, μία ισοπαλία και 4 ήττες. Εντός έδρας μετράει 3 νίκες, μία ισοπαλία και 2 ήττες. Προέρχεται από δύο διαδοχικά εντός έδρας Over & Goal/Goal. Έχει να ηττηθεί στο γήπεδό της από την τωρινή της αντίπαλο από τον Φεβρουάριο του 2006. Έκτοτε, μετράει μία νίκη και 4 ισοπαλίες. Τιμωρημένος ο χαφ Τζόις (10 συμμετοχές). Αναρρώνει ο μπακ Γκίμπονς (1 συμμετοχή).

Η Σκάνθορπ το Σάββατο έκανε τη μεγάλη έκπληξη επικρατώντας 2-0 εκτός έδρας της Όλνταμ. Κυνική στο παιχνίδι, “χτύπησε” δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο (60′, 78′). Βρήκε δίχτυα για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι ο περυσινός αρχισκόρερ, Βαν Βέεν. Η συγκεκριμένη νίκη ήταν η πρώτη μετά από 5 διαδοχικές ήττες στην κατηγορία για τη Σκάνθορπ η οποία εξακολουθεί να παραμένει εντός “κόκκινης” ζώνης (+1) έχοντας όμως και τρία παιχνίδια λιγότερα.

Το τρίποντο στο Όλνταμ έφτιαξε κάπως την ψυχολογία στο εσωτερικό της Σκάνθορπ. Εκτός έδρας μετράει μία νίκη και 4 ήττες. Τον Φεβρουάριο του 2006 καταγράφηκε η πιο πρόσφατη νίκη της στην έδρα της τωρινής της αντιπάλου. Διαθέτει μαζί με την ουραγό Σάουθεντ τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας με 6 γκολ ενεργητικό. Δεν έχουν αναφερθεί απουσίες.