Ligue 1: Ευκαιρία νίκης για Σεντ Ετιέν

Η Σεντ Ετιέν φιλοξενείται απόψε από τη Νιμ στην αυλαία της εντέκατης αγωνιστικής της Ligue 1 της Γαλλίας και έχει την ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκες μετά από έναν μήνα.

Η εμφάνιση της Νιμ κόντρα στη Λυών ήταν πολύ καλή, αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα της αντιπάλου της. Ηττήθηκε με 2-0 δεχόμενη από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο (24′, 90′), το γεγονός όμως ότι έβαλε δύσκολα στη Λυών την αφήνει ικανοποιημένη. Δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει και με βάση την εικόνα του αγώνα τουλάχιστον ένα τέρμα το άξιζε. Δεύτερη ήττα στα τελευταία 5 παιχνίδια για τη Νιμ που βρίσκεται μόλις έναν βαθμό πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Νιμ παραμένει χωρίς νίκη στην κατηγορία εδώ και δύο μήνες. Το τελευταίο της τρίποντο καταγράφηκε στις 19 Αυγούστου όταν και επικράτησε της Μαρσέιγ εντός έδρας με 3-1. Έκτοτε “τρέχει” σερί 8 αγώνων χωρίς νίκη με απολογισμό 4 ισοπαλίες και 4 ήττες. Στα αγωνιστικά εν όψει της εντός έδρας αναμέτρησης με τη Σεντ Ετιέν δεν υπολογίζονται οι Σουρζάζ (γκολκίπερ) και Βαλντίβια (μέσος).

Εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 παραχώρησε στη Ρεν η Σεντ Ετιέν με την επιστροφή στις αγωνιστικές υποχρεώσεις. Μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 4′ προηγήθηκε με πέναλτι του Κχαζρί, ωστόσο λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου δέχτηκε την ισοφάριση (34′). Στο δεύτερο ημίχρονο παρά την υπεροχή της δεν απείλησε ουσιαστικά τη Ρεν με αποτέλεσμα να αφήσει δύο υπερπολύτιμους βαθμούς.

Η Σεντ Ετιέν βρίσκεται στην έκτη θέση της Ligue 1 με απολογισμό 4 νίκες, 4 ισοπαλίες και 2 ήττες. Προέρχεται από δύο σερί αγωνιστικές χωρίς νίκη. Στα τελευταία 5 παιχνίδια μετρά 3 νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα. Εκτός έδρας σε 5 αγώνες έχει μόλις μία νίκη με τέρματα 5 υπέρ και 10 κατά. Παραμένει αμφίβολος ο Χαμουμά (μέσος).