Ligue 1: Σε εξαιρετική κατάσταση η Λιλ

Λιλ Μπουράκ Γιλμάζ

Η Λιλ πηγαίνει τρένο το τελευταίο διάστημα στη Ligue 1 Γαλλίας και πολύ δύσκολα θα πατήσει φρένο στην έδρα της Ναντ, που διέρχεται περίοδο παρατεταμένου ντεφορμαρίσματος. Φυσικά, ο αγώνας διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών.

Η Ναντ την προηγούμενη αγωνιστική αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Σεντ Ετιέν εκτός έδρας. Πέτυχε πρώτη γκολ στο 36′ και είχε δοκάρι, πριν ισοφαριστεί στο 69′. “Τρέχει” αρνητικό σερί 14 αγώνων (8 ισοπαλίες και 6 ισοπαλίες) στον πιο κρίσιμο μήνα και με πολύ δύσκολο πρόγραμμα μπροστά της. Μακριά από τις καλές εμφανίσεις επί Ντομενέκ. Σε οριακό σημείο πλέον το μέλλον της, καλείται να “ξυπνήσει” τώρα που ακόμα η κατάσταση είναι αναστρέψιμη. Στις 8 Νοεμβρίου γεύτηκε για τελευταία φορά τη χαρά της νίκης.

Η Ναντ βρίσκεται οριακά πάνω από την “κόκκινη” ζώνη με ρεκόρ 3 νίκες, 10 ισοπαλίες και 10 ήττες. Εντός έδρας αγνοεί τη νίκη από τις 18 Οκτωβρίου (5 ισοπαλίες και 3 ήττες, έκτοτε). Τον Μάιο του 2004 νίκησε για τελευταία φορά ως γηπεδούχος τη Λιλ σε επίπεδο πρωταθλήματος (5 ισοπαλίες και 5 ήττες, έκτοτε). Στα αγωνιστικά νέα εξέτισε και επιστρέφει ο αρχηγός Παλουά (στόπερ, 20 συμμετοχές/1 γκολ).

Η Λιλ βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Τίποτα πλέον δε τη σταματά. “Ξεπάστρεψε” με χαρακτηριστική ευκολία την Μπορντό, επικρατώντας 3-0 εντός έδρας και έφτασε αισίως τις 5 σερί νίκες στο πρωτάθλημα. Υπέροχη εμφάνιση με 3 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, κινδύνευσε ελάχιστα σε όλο το 90λεπτο. Μετράει μόνο 1 ήττα στα 13 πιο πρόσφατα παιχνίδια στην Ligue 1 (10 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα).

Η Λιλ είναι πρωτοπόρος της Ligue 1, ούσα στο +2 από τη δεύτερη Λιόν και στο +3 από την Παρί Σεν Ζερμέν. Εκτός έδρας μετράει 7 νίκες, 3 ισοπαλίες και 1 ήττα. Αξιοσημείωτο πως προέρχεται από 5 σερί εκτός έδρας νίκες στο πρωτάθλημα. Διαθέτει μεταξύ άλλων τη δεύτερη καλύτερη άμυνα με 15 γκολ. Η Λιλ ειναι αήττητη (9 νίκες και 2 ισοπαλίες) απέναντι στη Ναντ σε όλες τις διοργανώσεις από το 2016. Παραμένει αμφίβολος ξανά ο Γιλμάζ (φωτογραφία, φορ, 22 συμμετοχές/11 γκολ).