Ligue 2: Ένα επίπεδο πάνω η Τουλούζ

Τουλούζ Ligue 2 Γαλλία

Η Τουλούζ είναι ένα επίπεδο πάνω από κάθε ομάδα της Ligue 2 Γαλλίας. Δίχως να έχει περιθώρια για απώλειες, εύκολα ή δύσκολα αναμένεται να φτάσει στην κατάκτηση των τριών βαθμών στην έδρα της Ροντέζ. Φυσικά, ο αγώνας διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών.

Η Ροντέζ την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε με σκορ 2-1 στην έδρα της πρωτοπόρου Τρουά. Κομβικά για την εξέλιξη του ματς αποδείχθηκαν τα δύο γκολ που δέχτηκε στις αρχές των δύο ημιχρόνων (2′, 46′). Μείωσε στο 74′, αλλά δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το ματς το οποίο το ολοκλήρωσε με δέκα ποδοσφαιριστές στις καθυστερήσεις. Δίκαια ηττήθηκε. Μπλοκαρίστηκε από την τακτική των γηπεδούχων. Περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο καθ’ όλη τη διάρκειας της αναμέτρησης. Μετά από καιρό δεν άρεσε με την απόδοσή της. Μοιραία λοιπόν τερματίστηκε αήττητο σερί 10 αγώνων στην κατηγορία (3 νίκες και 7 ισοπαλίες).

Η Ροντέζ βρίσκεται στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Έκτη από το τέλος είναι με απολογισμό 5 νίκες, 12 ισοπαλίες και 8 ήττες. Καθαρά καλύτερο το εντός έδρας ρεκόρ της (4 νίκες, 5 ισοπαλίες και 4 ήττες) από το εκτός έδρας (μία νίκη, 7 ισοπαλίες και 4 ήττες). “Τρέχει” μάλιστα αήττητο εντός έδρας σερί 5 αγώνων στο πρωτάθλημα (2 νίκες και 3 ισοπαλίες). Παίζει με αυτοπεποίθηση, η οποία βγαίνει στον αγωνιστικό χώρο, εξαίρεση το ματς με την Τρουά. Τιμωρημένος ο Σελεστίνε (αμυντικός, 6 συμμετοχές).

Στον αντίποδα, η Τουλούζ πλάκα έκανε στο εντός έδρας με την Αζαξιό (3-0). Δεν έπιασε βέβαια κάποια σπουδαία απόδοση, αλλά η τρομερή ποιότητα που διαθέτει σε όλες τις γραμμές, της επιτρέπει να παίρνει αυτό που θέλει ακόμα και στις μέτριες βραδιές της. “Χτύπησε” μία φορά στο πρώτο ημίχρονο (27′) και εις διπλούν στο φινάλε της αναμέτρησης (86′, 91′). Μετράει μόλις μία ήττα στις 15 τελευταίες “στροφές” (10 νίκες).

Η Τουλούζ βρίσκεται σταθερά σε τροχιά απευθείας ανόδου, ούσα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και στο -2 από την κορυφή. Είναι ένα επίπεδο πάνω από κάθε ομάδα της Ligue 2, μόνο που κάποιες φορές βαριέται και δεν το δείχνει. Εκτός έδρας έχει ρεκόρ 6 νίκες, 4 ισοπαλίες και 2 ήττες. Διαθέτει την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας με 48 γκολ. Τιμωρημένοι οι μέσοι Σπίρινκς (17 συμμετοχές/8 γκολ), Ντεγιαζέρ (23 συμμετοχές/2 γκολ) και ο επιθετικός Χιλάι (19 συμμετοχές/9 γκολ).