Με φόρα η Τίγκρες παίρνει τη νίκη στο ντέρμπι

Με ντέρμπι ξεκινάνε τα πλέι οφ για την κατάκτηση του πρωταθλήματος Clausura της Liga MX. Η Τίγκρες υποδέχεται την συμπολίτισσα της, Μοντερέι και θεωρούμε ότι μπορεί να κάνει το πρώτο βήμα για να προκριθεί στον επόμενο γύρο.

Η ομάδα του Ρικάρντο Φερέτι ξεπέρασε την ήττα με 1-0 από την άσπονδη αντίπαλο τους στο μεταξύ τους τοπικό ντέρμπι που έγινε πριν από περίπου τρεις εβδομάδες, πετυχαίνοντας δύο συνεχόμενες νίκες. Αυτά τα τρίποντα ήταν που την βοήθησαν να τερματίσει στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κανονικής περιόδου και να συμμετάσχει στα πλέι οφ για τον τίτλο.

Στην κανονική περίοδο δεν ήταν τόσο δυνατή όσο άλλες χρονιές στην έδρα της, στην οποία πέτυχε τέσσερις νίκες στα οκτώ παιχνίδια που έδωσε σ’ αυτή. Πάντως στις τρεις πιο πρόσφατες από αυτές έδειξε το καλό αγωνιστικό της πρόσωπο πετυχαίνοντας δέκα γκολ και χωρίς να δεχθεί κανένα. Έτσι σ’ αυτό το ντέρμπι θα επιδιώξει να διευρύνει το σερί της κόντρα στην Μοντερέι, την οποία όμως δεν νίκησε στις δύο προηγούμενες κόντρες τους.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευθούν την πρόσφατη νίκη που πέτυχαν κόντρα στην Τίγκρες και να τερματίσουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Αυτό συνέβη γιατί ηττήθηκαν στα δύο τελευταία παιχνίδια τους στην κανονική περίοδο της λίγκας. Έτσι τερμάτισαν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, υπερτερώντας στην ισοβαθμία της Γουαδαλαχάρα και της Τολούκα.

Μακριά από την έδρα τους αποδείχθηκαν εξαιρετικά αδύναμοι, αφού πέτυχαν μόλις μία νίκη στα οκτώ παιχνίδια που έδωσαν. Σ’ αυτή την αναμέτρηση θα προσπαθήσουν να αποσπάσουν ουσιαστικά το αποτέλεσμα που θα τους δώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση των πλέι οφ.

Η Τίγκρες έρχεται με… φόρα από την κανονική περίοδο της Liga MX και θεωρούμε ότι μπορεί να πετύχει μια ακόμα νίκη απέναντι στην αδύναμη εκτός έδρας Μοντερέι.

03:30 (ΠΕΜΠΤΗ) ΤΙΓΚΡΕΣ – ΜΟΝΤΕΡΕΪ 1 Championsbet @2,09