MLS: Απτόητη η Ίντερ Μαϊάμι

Ίντερ Μαϊάμι Ιγκουαϊν

Στην Ανατολική Περιφέρειας της MLS Αμερικής την Κυριακή τα ξημερώματα στις 03:00 ώρα Ελλάδος η Ίντερ Μαϊάμι φιλοξενεί το Κολόμπους. Από διαδοχικά θετικά αποτελέσματα έρχεται η Ίντερ Μαϊάμι, η οποία θέλει τη νίκη κόντρα στο Κολόμπους για να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες συμμετοχής στα πλέι οφ.

Μόλις 1 ήττα στα 9 τελευταία ματς η Ίντερ Μαϊάμι

Η Ίντερ Μαϊάμι έρχεται από την εκτός έδρας νίκη 1-0 κόντρα στο Σινσινάτι. Πέτυχε το γκολ με τον μέσο Σι στο 90′. Ισορροπημένο παιχνίδι με λίγες καλές φάσεις μπροστά από τις 2 εστίες. Στα θετικά ότι διατήρησε το μηδέν στην άμυνα για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι. Τρίτη νίκη στα τέσσερα τελευταία ματς. Μόλις 1 ήττα στα 9 τελευταία (5 νίκες, 3 ισοπαλίες και 1 ήττα). Τα 5 από τα 9 αυτά ματς εμφάνισαν under και τα 6 συνδυάστηκαν με Goal/Goal.

Η Ίντερ Μαϊάμι βρίσκεται στο -4 από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ, αλλά με τρεις αγώνες λιγότερους. Το ρεκόρ της έχει διαμορφωθεί πλέον στις 7 νίκες, 5 ισοπαλίες και 9 ήττες. Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός πως μετράει 5 εντός έδρας ματς δίχως ήττα με τέσσερις διαδοχικές νίκες, οι οποίες συνδυάστηκαν με over και Goal/Goal. Αμφίβολος ο Γκιμπς (αμυντικός, 9 συμμετοχές/1 γκολ).

Ντεφορμέ το Κολόμπους

Το Κολόμπους δεν κάλυψε τις αδυναμίες του με μία νίκη κόντρα στο Σινσινάτι και αυτό φάνηκε στο ματς της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στο Ορλάντο, από το οποίο ηττήθηκε 3-2. Στο ημίχρονο ήταν πίσω με 2-0. Μείωσε με αυτογκόλ στο 52′ και 2 λεπτά αργότερα ισοφάρισε, αλλά δέχτηκε τρίτο γκολ στο 69′ και στη συνέχεια δεν κατάφερε να επιστρέψει. Βρίσκεται σε περίοδο παρατεταμένου ντεφορμαρίσματος, μετρώντας 7 ήττες στα 8 τελευταία παιχνίδια του.

Το Κολόμπους βρίσκεται στο -3 από την προνομιούχο επτάδα στην Ανατολή. Το ρεκόρ του έχει διαμορφωθεί πλέον στις 7 νίκες, 6 ισοπαλίες και 10 ήττες. Εκτός έδρας αντιμετωπίζει πολλές δυσκολίες, μετρώντας τέσσερις διαδοχικές ήττες με συντελεστή τερμάτων 3-9. Έχει μόλις 2 νίκες στις 12 προηγούμενες εξόδους του (7 ήττες). Διεθνείς υποχρεώσεις ο Φρέιζερ (μέσος, 12 συμμετοχές).