MLS: Ευκαιρία να χτίσουν σερί οι Λος Άντζελες Γκάλαξι

Λος Άντζελες Γκάλαξι

Οι Λος Άντζελες Γκάλαξι έχουν την ευκαιρία να “χτίσουν” νέο σερί νικών στο MLS Αμερικής αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας το Βανκούβερ, το οποίο είναι σε πτωτική πορεία. Ο αγώνας διεξάγεται το πρωί της Κυριακής στις 05:00 ώρα Ελλάδος.

8 ματς χωρίς νίκη το Βανκούβερ

Το Βανκούβερ δεν τα κατάφερε στην εντός έδρας αναμέτρησή του με την Ρίαλ Σολτ Λέικ, χάνοντας με το βαρύ 4-0. Στο 1′ βρισκόταν πίσω με 1-0, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 90+4′. Συμπλήρωσε 8 αγωνιστικές χωρίς νίκη (2 ισοπαλίες και 6 ήττες). Σε καμία απ’ αυτές τις περιπτώσεις δεν κατόρθωσε να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του. Επιπρόσθετα, προέρχεται από 7 σερί over 2,5 goals ανεξαρτήτως έδρας στο MLS.

Το Βανκούβερ είναι ουραγός στη Δυτική Περιφέρεια του MLS, έχοντας ρεκόρ 2 νίκες, 3 ισοπαλίες και 7 ήττες. Εντός έδρας μετράει 2 νίκες και 3 ήττες σε 5 αγώνες. Στα 3 από τα 5 αυτά τα ματς κατάφερε να σκοράρει. Βρίσκεται σε κακό φεγγάρι, ενώ αμυντικά δεν μπορεί να λύσει τα προβλήματα που αντιμετωπίζει από την αρχή της χρονιάς. Έτσι, δεν συνιστά έκπληξη το γεγονός πως διαθέτει τη χειρότερη άμυνα με 22 γκολ παθητικό.

3 νίκες στα 4 τελευταία ματς έχουν οι Λος Άντζελες Γκάλαξι

Οι Λος Άντζελες Γκάλαξι επέστρεψαν στις επιτυχίες επικρατώντας 3-1 εντός έδρας του Ντάλας και πλησίασαν τη δεύτερη θέση. Στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 2-0, στα πρώτα 6 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου (51′) είχαν φτάσει στο 3-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 71′. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές για τους Λος Άντζελες Γκάλαξι, που μετράνε 2 νίκες στις 3 τελευταίες επισκέψεις τους στο Βανκούβερ σε επίπεδο MLS (2 νίκες και 1 ισοπαλία).

Οι Λος Άντζελες Γκάλαξι βρίσκονται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Δυτικής Περιφέρειας, στο -5 από την κορυφή, ενώ έχουν και έναν αγώνα λιγότερο. Το ρεκόρ τους έχει διαμορφωθεί πλέον στις 8 νίκες και 4 ήττες. Εκτός έδρας μετράνε 3 νίκες και 2 ήττες. Στα 3 από τα 5 αυτά τα ματς κατάφεραν να σκοράρουν. Επίσης, προέρχονται από 2 σερί εκτός έδρας νίκες στο MLS, με γκολ 5-2. Διαθέτουν μεταξύ άλλων την τρίτη καλύτερη επίθεση της Δυτικής Περιφέρειας με 20 γκολ ενεργητικό.