Νικάει και περιμένει η Ατλέτικο Μαδρίτης

To El Clasico ξεχωρίζει από την τελευταία αγωνιστική της La Liga Santander για το 2017 και το αποτέλεσμα του θέλει να εκμεταλλευθεί απόψε η Ατλέτικο Μαδρίτης. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμέονε ακολουθεί την πρωτοπόρο της βαθμολογίας, Μπαρτσελόνα και θα επιδιώξει να νικήσει την άλλη ομάδα της Βαρκελώνης, την Εσπανιόλ ώστε να μειώσει την διαφορά της από την κορυφή.

Την περασμένη εβδομάδα οι «ροχιμπλάνκος» αντιμετώπισαν δυσκολίες απέναντι στην Αλαβές και χρειάστηκαν το γκολ του Φερνάντο Τόρες που μπήκε στο ματς ως αλλαγή, για να κάμψουν την αντίσταση της με 1-0. Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη στα τελευταία 6 ματς για τους αποψινούς φιλοξενούμενους που φιγουράρουν στην δεύτερη θέση έχοντας 6 βαθμούς λιγότερους από την Μπαρτσελόνα.

Έτσι εξακολουθούν να είναι αήττητοι στη λίγκα και να ελπίζουν βάσιμα ότι θα κόψουν αυτοί πρώτοι το νήμα στο τέλος της περιόδου. Μακριά από την Μαδρίτη έχουν επικρατήσει στα 6 από τα 9 παιχνίδια που έχουν δώσει προς το παρόν και θα επιδιώξουν να διευρύνουν την επίδοση τους νικώντας την Εσπανιόλ για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.

Οι γηπεδούχοι «αυτοκτόνησαν» την προηγούμενη αγωνιστική στην εκτός έδρας αναμέτρηση τους απέναντι στη Λας Πάλμας. Στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκαν στο σκορ με τα 2 γκολ που πέτυχε ο πρώτος τους σκόρερ Ζεράρ Μορένο, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο δέχθηκαν ισάριθμα και συμβιβάστηκαν με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι που έμειναν χωρίς νίκη, ενώ συνολικά επικράτησαν μόλις μία φορά στα τελευταία 6 ματς τους. Πλέον κινδυνεύουν με υποβιβασμό και η επιστροφή στις νίκες είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητη ώστε να παραμείνουν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας. Αγωνιστικά ο δεξιός μπακ-χαφ Βίκτορ Σάντσες είναι τιμωρημένος.

Το ενδεχόμενο η Ατλέτικο Μαδρίτης να ευνοηθεί από το αποτέλεσμα του El Clasico της δίνει μεγάλο κίνητρο για να νικήσει την Εσπανιόλ κι εμείς θα την στηρίξουμε.