OBOS-Ligaen: Ξύπνησε η Άαλεσουντ

Άαλεσουντ OBOS-Ligaen Νορβηγία

Στην OBOS-Ligaen Νορβηγίας το απόγευμα η Άαλεσουντ υποδέχεται την Ασάνε για την ένατη αγωνιστική. Η Άαλεσουντ μοιάζει να ξύπνησε μετά τις 2 διαδοχικές νίκες, ενώ η Ασάνε είναι σε πτώση εσχάτως. Επιλογή ο άσος.

Η επίδειξη δύναμης που έκανε κόντρα στην ουραγό Στιόρνταλς Μπλινκ (5-1), ξύπνησε την Άαλεσουντ, η οποία έφυγε με το τρίποντο από την έδρα της Ουλενσάκερ στο πλαίσιο της προηγούμενης αγωνιστικής (1-0). Έφτασε στην κατάκτηση των τριών βαθμών στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του δευτέρου ημιχρόνου, όταν κέρδισε πέναλτι και εκτέλεσε εύστοχα ο επιθετικός Χάουγκεν (8 συμμετοχές/5 γκολ). Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με λίγες καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Το ζητούμενο για την ομάδα του Νίλσεν είναι να έχει συνέπεια και συνέχεια. Το μόνο σίγουρο είναι ότι χρειάζεται ακόμα πολλή δουλειά.

Αήττητη στο γήπεδό της η Άαλεσουντ

Η Άαλεσουντ βρίσκεται στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της OBOS-Ligaen με ρεκόρ 4 νίκες, 1 ισοπαλία και 3 ήττες. Εντός έδρας είναι αήττητη μετρώντας 3 νίκες και 1 ισοπαλία, με γκολ 10-4. Το 2002 κέρδισε για τελευταία φορά ως γηπεδούχος την Ασάνε (1 ήττα, έκτοτε). Εκτός και πάλι ο κεντρικός αμυντικός Σνο.

Δεν λέει να κερδίσει η Ασάνε

Από τη στιγμή που η διοίκηση της Ασάνε προχώρησε στην ανανέωση του συμβολαίου του προπονητή, Ρέσλαντ, δεν λέει να κερδίσει. Στο τελευταίο ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-1 από τη Σόγκνταλ, προηγήθηκε 1-0 στο 20′, αλλά στη συνέχεια … μπερδεύτηκε στην άμυνα και τελικά δέχθηκε 3 γκολ από τους καλύτερους στις λεπτομέρειες γηπεδούχους. Συμπλήρωσε 3 αγώνες χωρίς νίκη (1 ισοπαλία και 2 ήττες).

Η Ασάνε βρίσκεται στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της OBOS-Ligaen με ρεκόρ 4 νίκες, 1 ισοπαλία και 3 ήττες. Εκτός έδρας μετρά 2 νίκες και 2 ήττες. Τα 3 από τα 4 εκτός έδρας παιχνίδια της στην κατηγορία έληξαν under 1,5 goals. Αμφίβολος ο Μεγκίσα (επιθετικός, 2 συμμετοχές).