Ονειρεύεται άνοδο με έναν ακόμη άσο

Χάρη στην εξαιρετική της φυσική κατάσταση, η Ντιζόν έσωσε το βαθμό στην έδρα της Νιόρ.

Ο Αντονιάν πέτυχε το 2-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και η δεύτερη Ντιζόν διατήρησε τη διαφορά των τεσσάρων βαθμών από την τρίτη θέση (Κλερμόν).

Αναμφίβολα, ο στόχος της Ντιζόν φέτος είναι η άνοδος από τη Ligue 2 στη Ligue 1 και μια τρίτη σερί γκέλα είναι απαγορευτική. Υπενθυμίζουμε ότι η Ντιζόν, πριν το εκτός έδρας 2-2 με αντίπαλο τη Νιόρ, είχε φέρει εντός έδρας λευκή ισοπαλία απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα 93.

Αντίπαλός της είναι η Μπουργκ Περονά, πολύ φορμαρισμένη. Κέρδισε με 3-1 εκτός έδρας τη Μιλχάουζ για το Coupe de France και με 5-1 στην έδρα της σάρωσε την Κρετέιγ. Βρίσκεται σε ανοδική τροχιά. Η Μπουργκ Περονά έχει ψηλά την άμυνά της και πιέζει πολύ τον αντίπαλο. Εκτιμούμε όμως ότι αυτή η στρατηγική θα αποδειχθεί αυτοκτονική κόντρα στην κορυφαία επίθεση της κατηγορίας.

Η Ντιζόν θα αγωνιστεί πλήρης για ακόμη έναν αγώνα και μπροστά στο κοινό της θα πάρει τη νίκη. Ο άσος έχει αποδεκτή και τίμια απόδοση (1,71). Ο Πορτογάλος μέσος Αουγκούστο είναι αμφίβολος για τους φιλοξενούμενους. Πρόκειται για σημαντικό παίκτη, συνδετικό κρίκο της μεσαίας γραμμής. Εξάλλου, η Μπουργκ Περονά έχει μόλις μία ισοπαλία και δύο νίκες εκτός έδρας, ενώ μετρά έξι ήττες. Διατηρεί τη δεύτερη χειρότερη άμυνα εκτός έδρας μετά την Κρετέιγ.

Η Ντιζόν σπάνια χάνει βαθμούς στο Γκαστόν Ζεράρ: 7 νίκες, δύο ισοπαλίες, μία ήττα, τέρματα: 21-7.

21:00 ΝΤΙΖΟΝ – ΜΠΟΥΡΓΚ ΠΕΡΟΝΑ 1 @1,78 starbet33