Πέφτει στη μάχη χωρίς στον στυλοβάτη της η Σοντερίσκε

Μίντιλαντ Δανία Κύπελλο DBU Pokalen

Η Σοντερίσκε έκανε πέρυσι την έκπληξη και κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του Κυπέλλου Δανίας. Το να τα καταφέρει και φέτος μοιάζει εξαιρετικά δύσκολο, ειδικά μετά την ήττα της με 0-1 στην έδρα της πρωτοπόρου της Danish Superliga, Μίντιλαντ, στον πρώτο ημιτελικό.

Η αλήθεια είναι ότι και το γεγονός ότι έφτασε στα ημιτελικά από μόνο του έκπληξη αποτελεί για μία ομάδα που τερμάτισε στο κάτω μισό της βαθμολογίας στο πρωτάθλημα και δεν έχει ακόμα ξεμπλέξει με την υπόθεση της παραμονής. Βέβαια, η Σοντερίσκε είχε αρκετά εύκολο δρόμο ως εδώ, αποκλείοντας 2 ομάδες της δεύτερης κατηγορίας (Σκίβε, Φρέμαντ Άμαγκερ) και τη Λίνγκμπι (εντός έδρας, στην παράταση). Αντίθετα, η Μίντιλαντ για να φτάσει ως εδώ χρειάστηκε να αποκλείσει την Κοπεγχάγη στα πέναλτι, παρότι έπαιζε εκτός έδρας, και την Οντένσε, επίσης εκτός έδρας, δείχνοντας πόσο θέλει αυτό το τρόπαιο – ιδανικά σε… ζευγάρι με την κούπα του πρωταθλήματος.

Λείπει ο παίκτης-βαρόμετρο της Σοντερίσκε

Το 0-1 του πρώτου αγώνα δεν είναι από μόνο του απαγορευτικό για τη Σοντερίσκε – έχουμε δει και μεγαλύτερα σκορ από αυτό να ανατρέπονται. Όμως λαμβάνοντας υπόψη την κακή φόρμα της Σοντερίσκε (4 συνεχόμενες ήττες) και την καλή φόρμα της Μίντιλαντ (4 συνεχόμενες νίκες), αλλά και τη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των 2 ομάδων, φαίνεται πολύ δύσκολο να γίνει η ανατροπή.

Σε όλα τα παραπάνω θα πρέπει να προσθέσουμε έναν ακόμα παράγοντα: τις σημαντικές απουσίες με τις οποίες θα παραταχθούν οι γηπεδούχοι. Απών θα είναι ένας παίκτης-βαρόμετρο για τη Σοντερίσκε, ο μέσος Άλμπεκ, που το πόσο πολύτιμος είναι για την ομάδα του αποδεικνύεται από το εξής εντυπωσιακό στοιχείο: στα 12 παιχνίδια που έχει παίξει η Σοντερίσκε χωρίς αυτόν στη σύνθεσή της από το 2019 που τον απέκτησε, δεν έχει νικήσει ούτε σε ένα (5 ισοπαλίες, 7 ήττες)! Απών θα είναι επίσης ο Σουηδός αμυντικός Χολμ, που στο ματς με τη Χόρσενς έγινε αλλαγή στο ημίχρονο με το σκορ στο 2-0, και τελικά η Σοντερίσκε έχασε με 2-3…

Όλα αυτά μας οδηγούν στο συμπέρασμα ότι το πιθανότερο αποτέλεσμα σήμερα είναι μία ακόμα νίκη της Μίντιλαντ.