Πλέι οφ Champions League: Άσος πρόκρισης η Γαλατασαράι

Γαλατασαράι Φρέντρικ Μίντσγιο

Η Γαλατασαράι έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League μετά το 3-2 επί της Μόλντε στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τα πλέι οφ της διοργάνωσης. Πάμε με τον “άσο”.

Βήμα “αστέρων” για τη Γαλατασαράι

Η Γαλατασαράι (Τουρκία) με πρωταγωνιστή τον εκτελεστή και δημιουργό Μάουρο Ικάρντι νίκησε με 3-2 τη Μόλντε στη Νορβηγία στο πρώτο ματς των πλέι οφ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τους ομίλους του Champions League. Το νικητήριο τέρμα το πέτυχε στο 90+3′ με τον Νορβηγό Φρέντρικ Μιντστζό (φωτογραφία). Τρίτη σερί νίκη σε όλες τις διοργανώσεις για την Τσιμ Μπομ, η οποία την τελευταία φορά που έπαιξε στα προκριματικά του Champions League, τη σεζόν 2021/22, αποκλείστηκε από την PSV Αϊντχόφεν στον δεύτερο προκριματικό. Η Γαλατασαράι εντός έδρας μετράει τρεις στις τρεις νίκες, όλες με μηδέν παθητικό, σε πρωτάθλημα και Ευρώπη.

Σε δύσκολη θέση η Μόλντε

Η Μόλντε (Νορβηγία) έχει πολύ δύσκολο έργο στην Κωνσταντινούπολη μετά την εντός έδρας ήττα της, με 3-2, από τη Γαλατασαράι στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τα πλέι οφ του Champions League. Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι προηγήθηκε μόλις στο 8′. Ισοφάρισε σε 2-2 στο 56′, αλλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκε και τρίτο τέρμα. Πρώτη εντός έδρας ήττα μετά από οκτώ αγώνες στη διοργάνωση για τους Νορβηγούς, που πέρσι έπαιξαν σε ομίλους Europa Conference League. Η Μόλντε ως φιλοξενούμενη “τρέχει” πρόσφατο ρεκόρ 2-2-3 σε πρωτάθλημα και Ευρώπη.