Πλέι-οφ National League: Έτοιμη για την πρόκριση η Χάρτλπουλ

Χάρτλπουλ

Χάρτλπουλ και Μπρόμλεϊ διασταυρώνουν τα ξίφη τους σε νοκ άουτ αναμέτρηση με έπαθλο την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι-οφ της National League Αγγλίας. Η Χάρτλπουλ έρχεται από τεσσάρα στο προηγούμενο παιχνίδι της και έδειξε ότι είναι έτοιμη για την πρόκριση. Στον αντίποδα, η Μπρόμλεϊ περίμενε μέχρι την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου προκειμένου να μπει στα πλέι-οφ.

• Νοκ άουτ προημιτελικός των πλέι-οφ για μια θέση στη League Two Αγγλίας, ο νικητής θα προκριθεί στα ημιτελικά, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι, ο νικητής θα αντιμετωπίσει τη Στόκπορτ εκτός έδρας στον ημιτελικό ανόδου
  • Στην κανονική περίοδο: Χάρτλπουλ – Μπρόμλεϊ 0-0 και Μπρόμλεϊ – Χάρτλπουλ 1-0

Η Χάρτλπουλ, είχε εξασφαλίσει την παρουσία της στα πλέι-οφ πριν ακόμα ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος για αυτό και έδειξε μία χαλάρωση στις τελευταίες αγωνιστικές. Νίκησε 4-0 εντός έδρας στο τελευταίο παιχνίδι την Γουέιμαουθ παίρνοντας ψυχολογία ενόψει της έναρξης των πλέι-οφ. Σκόραρε από δύο τέρματα σε κάθε ημίχρονο (7′, 33′, 63′, 78′). “Για να φτάσουμε εδώ, χρειάστηκαν 40 καλά παιχνίδια. Για να συνεχίσουμε, θέλουμε απλώς ένα”, είπε κυνικά o τεχνικός Χάλινορ.

Μόλις μία ήττα στα 15 τελευταία της ματς εντός έδρας έχει η Χάρτλπουλ

Η Χάρτλπουλ έχει απολογισμό 11 νίκες, 7 ισοπαλίες και 3 ήττες στα 21 τελευταία της ματς ανεξαρτήτως έδρας στο πρωτάθλημα. Επίσης, μόλις μία ήττα μετράει στα 15 πιο πρόσφατα ματς στο γήπεδό της (13 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα). Διαθέτει την τέταρτη καλύτερη επίθεση της National League με 66 γκολ ενεργητικό. Το 2018 επικράτησε για τελευταία φορά ως γηπεδούχος της Μπρόμλεϊ. Έκτοτε μία ισοπαλία και δύο ήττες.

Αήττητη στα 6 τελευταία της ματς είναι η Μπρόμλεϊ

Η Μπρόμλεϊ, επικράτησε 1-0 εντός έδρας την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Νοτς Κάουντι και εξασφάλισε την παρουσία της στα πλέι-οφ. Είναι αήττητη στα 6 τελευταία ματς πρωταθλήματος (4 νίκες και 2 ισοπαλίες). Αξιοσημείωτο πως δεν έχει ηττηθεί σε κανένα από τα οκτώ πιο πρόσφατα μακριά από το γήπεδό της (5 νίκες και 3 ισοπαλίες).

Η Μπρόμλεϊ χρειάστηκε να περιμένει μέχρι την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος προκειμένου να συμμετάσχει στα πλέι-οφ και ίσως να μην είναι 100% έτοιμη για τη διαδικασία αυτή. Είναι χαρακτηριστικό πως τερμάτισε μόλις έναν πόντο πάνω απ΄ τις θέσεις που δεν οδηγούν στα πλέι-οφ. Στα τέσσερα από τα έξι τελευταία της ματς ανεξαρτήτως έδρας στην κατηγορία διατήρησε ανέπαφη την εστία της.