Πλέι-οφ Segunda Division: Σφραγίζει την άνοδο η Χιρόνα

Χιρόνα Μαμαντού Σιλά

Η Χιρόνα είναι έτοιμη να σφραγίσει την άνοδο στη La Liga Ισπανίας στον δεύτερο τελικό των πλέι-οφ της Segunda Division απέναντι στη Ράγιο Βαγιεκάνο. Η αναμέτρηση διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών.

Πρώτο παιχνίδι: Ράγιο Βαγιεκάνο – Χιρόνα 1-2

Στην κανονική περίοδο: Χιρόνα – Ράγιο Βαγιεκάνο 0-0 και Ράγιο Βαγιεκάνο – Χιρόνα 2-1

Τι ισχύει: Δεύτερος τελικός για την άνοδο στη La Liga στην έδρα της Χιρόνα, που πήρε τη νίκη με 2-1 στο πρώτο 90λεπτο. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ και σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος με το πρώτο παιχνίδι θα υπάρξει παράταση. Αν δεν αλλάξει τίποτα μετά από 120 λεπτά, δεν υπάρχει διαδικασία των πέναλτι. Παίρνει το εισιτήριο ανόδου η ομάδα που τερμάτισε ψηλότερα (Χιρόνα) στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Η Χιρόνα βρέθηκε να χάνει από το 6ο λεπτό στον πρώτο τελικό των πλέι-οφ στην έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο, αλλά δεν πτοήθηκε. Αντέδρασε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς ισορρόπησε το παιχνίδι και σε μια αντεπίθεση στο 41′ κατάφερε να ισοφαρίσει. Πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 2-1 χάρη στο τέρμα του Σιλά με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (46′). Από εκεί και πέρα διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της αποτέλεσμα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους.

11 ματς αήττητη η Χιρόνα

Η Χιρόνα κρατάει την τύχη στα χέρια της σε ό,τι αφορά την άνοδο. Έκανε πολύ ώριμη εμφάνιση στον πρώτο τελικό και είναι μέσα στις δυνατότητές της να πετύχει και δεύτερη νίκη απέναντι στη Ράγιο Βαγιεκάνο. Στο σημείο αυτό αξίζει να τονιστεί πως η Χιρόνα είναι αήττητη στα 11 τελευταία ματς πρωταθλήματος (9 νίκες και 2 ισοπαλίες) με γκολ 19-3. Παρουσιάζεται πανίσχυρη στο γήπεδό της εξού και οι 7 σερί νίκες με γκολ 14-2. Δεν αντιμετωπίζει προβλήματα με απουσίες.

Πρέπει να ρισκάρει η Ράγιο Βαγιεκάνο

Η Ράγιο Βαγιεκάνο προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με γκολ του Ισί στον πρώτο τελικό, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ισοφαρίστηκε λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και σαν να μην έφτανε αυτό βρέθηκε και να χάνει με το ξεκίνημα του δευτέρου 45λέπτου, ενώ της ακυρώθηκε γκολ για οσφάιντ (μέσω VAR) στο 89′. Έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση είναι αναγκασμένη να ρισκάρει στην έδρα της Χιρόνα για να ελπίζει σε ανατροπή.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο έχει ρεκόρ 5 νίκες, 1 ισοπαλία και 2 ήττες στα 8 τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Εκτός έδρας έρχεται από 3 σερί νίκες με γκολ 6-2. Το 2017 σημειώθηκε το πιο πρόσφατο διπλό της στο “σπίτι” της Χιρόνα. Έκτοτε έχει 1 ισοπαλία και 2 ήττες. Δεν έχουν αναφερθεί νεότερα αγωνιστικά προβλήματα.