Premier Division: Η φορμαρισμένη Ντέρι Σίτι

Ντέρι Σίτι

Στην Premier Division Ιρλανδίας απόψε (21:45) η Ντέρι Σίτι φιλοξενεί τη Λόνγκφορντ στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής. Η Ντέρι Σίτι είναι σε φόρμα και φαίνεται ότι μέχρι το τέλος της σεζόν θα ερίζει για την παρουσία στην πρώτη τριάδα. Η Λόνγκφορντ κέρδισε μετά από καιρό, αλλά δεν προλαβαίνει να σωθεί, ενώ εκτός έδρας έχει κάκιστη παρουσία.

Αήττητο 6 αγωνιστικών συμπλήρωσε η Ντέρι Σίτι

Η Ντέρι Σίτι αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 εκτός έδρας με την Μποέμιαν στο πλαίσιο της προηγούμενης αγωνιστικής. Το αποτέλεσμα της αφήνει μία πικρή γεύση, καθώς δέχτηκε την ισοφάριση λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 1-0 και στο 90′ μπροστά με 3-2. Συμπλήρωσε αήττητο 6 αγωνιστικών (4 νίκες και 2 ισοπαλίες). Η Ντέρι Σίτι είναι πολύ μαχητική ομάδα, με συνέπεια να παραμένει κοντά στις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Η Ντέρι Σίτι βρίσκεται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier Division Ιρλανδίας με 39 πόντους σε 27 αγώνες (10 νίκες, 9 ισοπαλίες και 8 ήττες ρεκόρ). Το γεγονός πως δεν είναι πολύ αποτελεσματική στο γήπεδό της (3 νίκες, 7 ισοπαλίες και 4 ήττες) τής στερεί τη δυνατότητα να κοιτάξει και προς τα πάνω στον πίνακα. Στο σημείο αυτό πάντως αξίζει να αναφερθεί πως μόνο από την πρωτοπόρο Σάμροκ Ρόβερς έχει ηττηθεί στα 9 τελευταία ματς στο γήπεδό της σε επίπεδο πρωταθλήματος (3 νίκες, 5 ισοπαλίες και 1 ήττα).

Κέρδισε έπειτα από 25 αγωνιστικές η Λόνγκφορντ

Η Λόνγκφορντ κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Ντάνταλκ στο ντέρμπι της ουράς και για πρώτη φορά μετά από 25 αγωνιστικές! Η προηγούμενη νίκη της ήταν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στην τωρινή της αντίπαλο τον περασμένο Μάρτιο. Το γκολ ο κεντρικός αμυντικός Ο’ντρίσκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 9 παίκτες.

Η Λόνγκφορντ παραμένει ουραγός, έχοντας μόλις 2 νίκες σε 27 αγωνιστικές (2 νίκες, 8 ισοπαλίες και 17 ήττες). Όσες νίκες και να κάνει, φαίνεται απίθανο να αποφύγει τον υποβιβασμό, ούσα στο -14 από τα μπαράζ κι ενώ απομένουν ακόμη 8 παιχνίδια μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος. Εκτός έδρας δεν έχει καταφέρει ακόμα να κερδίσει, μετρώντας 5 ισοπαλίες και 8 ήττες. Επιπλέον, έχει τη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος με 48 γκολ παθητικό. Τιμωρημένοι οι Ρόμπινσον (μέσος, 19 συμμετοχές), Μάνλεϊ (επιθετικός, 24 συμμετοχές/3 γκολ).