Premier League: Επέστρεψε δυναμικά η Γουέστ Χαμ

Στην αυλαία της όγδοης αγωνιστικής στην Premier League της Αγγλίας η Μπράιτον υποδέχεται στο Αμεξ Στάντιουμ τη Γουέστ Χαμ. Τα Σφυριά προέρχονται από 3 σερί σπουδαία αποτελέσματα και με την ψυχολογία στα ύψη, φιλοδοξούν να φτάσουν σε μία ακόμα επιτυχία.

Αναμενόμενη ήττα με 2-0 στο Ετιχάντ από τη Μάντσεστερ Σίτι υπέστη η Μπράιτον. Περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο είναι αλήθεια ότι η Σίτι δεν φόρτσαρε. Έπαιξε απλά και πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (29′, 65′) . Ελάχιστες φάσεις δημιούργησε η Μπράιτον. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν έκανε καμία τελική. Τρίτη ήττα στα 5 τελευταία ματς για την ομάδα του Χιούτον και δεύτερη συνεχόμενη.

Η Μπράιτον δεν έχει ξεκινήσει καλά τη σεζόν. Παραμένει χωρίς νίκη εδώ και 1,5 μήνα όταν επικράτησε της Γιουνάιτεντ με 3-2 στο μοναδικό της τρίποντο μέχρι στιγμής. Έκτοτε, μετρά 2 ισοπαλίες και 4 ήττες σε πρωτάθλημα και League Cup. Η Μπράιτον διαθέτει μία από τις χειρότερες άμυνες με 13 τέρματα παθητικό. Παραμένουν αμφίβολοι ο σημαντικός μέσος Γκρος και ο επιθετικός Αντόνε.

Η Γουέστ Χαμ πάτησε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Ολιμπιακό Στάδιο του Λονδίνου και με το εμφατικό 3-1 πήρε μια σπουδαία νίκη. Μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 5′ άνοιξε το σκορ με καταπληκτικό τακουνάκι του Άντερσον. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου έκανε και το 2-0 με αυτογκόλ του Λίντελοφ (43′). Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουνάιτεντ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και μείωσε με τον Ράσφορντ (71′). Ωστόσο, η ομάδα του Πελεγκρίνι δεν είχε διάθεση να κάνει θρίλερ το ματς και στο 74′ με τον Αρναούτοβιτς σφράγισε την πολύ σπουδαία νίκη.

Για τρίτο σερί παιχνίδι η Γουέστ Χαμ παρέμεινε αήττητη με δύο νίκες και μία ισοπαλία. Το σερί επιτεύχθηκε κόντρα στις Έβερτον, Τσέλσι και Γιουνάιτεντ. Μεγάλος κερδισμένος ο Μανουέλ Πελεγκρίνι που βρέθηκε σε δύσκολη θέση εξαιτίας της κακής εκκίνησης της Γουέστ Χαμ στις πρώτες αγωνιστικές. Τα 3 σερί θετικά αποτελέσματα ισχυροποίησαν τη θέση του και πλέον αισθάνεται πιο ασφαλής. Πολλά τα προβλήματα των τραυματιών. Δεν υπολογίζονται οι μέσοι Λαντσίνι, Σάντσεζ, Γουίσλιρ και ο επιθετικός Κάρολ. Από ίωση ταλαιπωρείται ο Τσιτσαρίτο (φορ) και παραμένει αμφίβολος.