Premier League: Έχει τον πρώτο λόγο η Μάντσεστερ Σίτι

Η αυλαία της δέκατης αγωνιστικής στην Premier League της Αγγλίας πέφτει με το ντέρμπι στο Γουέμπλεϊ ανάμεσα στην Τότεναμ και τη Μάντσεστερ Σίτι. Έστω και αν τα ντέρμπι πάντα είναι μια διαφορετική ιστορία, αυτή τη στιγμή βάση της εικόνας των δύο ομάδων, η Μάντσεστερ Σίτι έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Η Τότεναμ απέτυχε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το Αϊντχόφεν (2-2) και οι ελπίδες πρόκρισης στους 16 του Champions League ελαχιστοποιήθηκαν. Βρέθηκε πίσω στο σκορ (30′), ισοφάρισε άμεσα με τον Λούκας (39′) για να πάρει προβάδισμα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Κέιν (55′). Ωστόσο, η αποβολή του Γιορίς (79′) με απ’ ευθείας κόκκινη άλλαξε τα δεδομένα και λίγο πριν από τη συμπλήρωση του ενενηνταλέπτου δέχτηκε την ισοφάριση (87′). Καθηλωμένη στην τελευταία θέση του ομίλου με έναν βαθμό, δεν εξαρτάται πλέον τίποτα από την ίδια με την Τότεναμ στις τελευταίες 3 αγωνιστικές να υποδέχεται εντός έδρας Ίντερ και Αϊντχόφεν.

Eντός των συνόρων η Τότεναμ προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Γουέστ Χαμ (Λαμέλα 44′) και την τέταρτη σερί νίκη σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Στα τελευταία 6 ματς στην Premier League μετρά 4 νίκες και 2 ήττες. Στα 3 από τα 4 πιο πρόσφατα στην Premier League διατήρησε ανέπαφη την εστία της. Εν όψει της αναμέτρησης με τη Μάντσεστερ Σίτι ίσως επιστρέψουν οι Ρόουζ (μπακ), Ντέλε Άλι (χαφ). Παραμένουν εκτός οι Βερτόνγκεν (αμυντικός), Γιάνσεν (επιθετικός).

Χωρίς να δυσκολευτεί η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε με το άνετο 3-0 από το Χάρκοβο κόντρα στη Σαχτάρ Ντόνετσκ και τέθηκε επικεφαλής του έκτου ομίλου του Champions League. Καθάρισε το ματς από το πρώτο ημίχρονο με δύο τέρματα μέσα σε πέντε λεπτά (30′, 35′) και με τον Σίλβα (71′) έκλεισε το σκορ. Βάση της εικόνας της κάλλιστα θα μπορούσε να είχε φτάσει σε μεγαλύτερη έκταση το σκορ κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Εντός συνόρων η Μάντσεστερ Σίτι κάνει πλάκα στους αντιπάλους της με 5 νίκες στα 6 πιο πρόσφατα στην Premier League με μοναδική απώλεια βαθμών στο διάστημα αυτό η ισοπαλία στο Άνφιλντ με τη Λίβερπουλ (0-0). Διαθέτει την καλύτερη επίθεση της Premier League με 26 τέρματα ενεργητικό και μια από τις καλύτερες άμυνες με 3 παθητικό. Δύσκολα θα προλάβουν οι Ντελφ (μπακ), Γκουντογκάν (χαφ). Μακροχρόνια εκτός οι Μπράβο (γκολκίπερ), Ντανίλο (αμυντικός).