Premier League: Βγάζει αντίδραση η Γιουνάιτεντ

Η εντός έδρας ήττα από τη Γιουβέντους μεσοβδόμαδα για το Champions League επανέφερε τον προβληματισμό στη Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο επιστρέφει στις εγχώριες αγωνιστικές υποχρεώσεις υποδεχόμενη την Έβερτον στο Όλντ Τράφορντ και είναι δεδομένο ότι θα βγάλει αντίδραση.

Επανήλθε ο προβληματισμός στο εσωτερικό της Γιουνάιτεντ μετά την εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Γιουβέντους για την τρίτη αγωνιστική του Champions League. Πολύ κακή στο πρώτο ημίχρονο, δέχτηκε νωρίς το γκολ (17′), στο δεύτερο μέρος ισορρόπησε κάπως την αναμέτρηση χωρίς πάντως να καταφέρει να βρει χώρους. Πρώτη φορά μετά το 2005 δεν σκόραρε σε δύο σερί ευρωπαϊκά ματς. Μόλις μία νίκη στα 7 τελευταία σε όλες τις διοργανώσεις για τη Γιουνάιτεντ που αναζητά εναγωνίως ένα καλό αποτέλεσμα.

Η Γιουνάιτεντ έχει την ευκαιρία απέναντι στην Έβερτον να επανέλθει στις νίκες. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο μετά από ήττες βγάζει αντίδραση, κάτι που το έδειξε και πριν από λίγο καιρό όταν ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από τη Γουέστ Χαμ και στη συνέχεια με ολική ανατροπή επικράτησε της Νιουκάστλ. Την περασμένη εβδομάδα παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο στο Στάμφορντ Μπριτζ κόντρα στην Τσέλσι, χάνοντας το τρίποντο στις καθυστερήσεις του αγώνα. Παραμένουν αμφίβολοι Φελαϊνί (χαφ), Λίνγκαρντ (χαφ), Μακ Τόμινεϊ (χαφ), Σάντσες (φορ).

Έστω και αν δυσκολεύτηκε η Έβερτον πήρε τη νίκη στο εντός έδρας με την Κρίσταλ Πάλας (2-0) πετυχαίνοντας τα δύο τέρματα στο τέλος (87′, 89′). Καθοριστική η είσοδος στον αγωνιστικό χώρο του Κάλβερτ Λέβιν στο 82′ που λίγα λεπτά αργότερα ξεκλείδωσε την άμυνα της Κρίσταλ Πάλας. Βέβαια, η εξέλιξη του αγώνα ίσως ήταν διαφορετική αν ο Μιλιβόγιεβιτς ευστοχούσε στο πέναλτι (59′).

Η Έβερτον προέρχεται από τρεις σερί νίκες στην Premier League για πρώτη φορά μετά από ενάμησι χρόνο. Στα τελευταία 6 ματς μετρά 3 νίκες, μία ισοπαλία και 2 ήττες. Τα Ζαχαρωτά αρχίζουν σιγά σιγά να αφομοιώνουν τη φιλοσοφία του Μάρκο Σίλβα και το ζητούμενο είναι η σταθερότητα. Στα αγωνιστικά νέα παραμένουν εκτός οι μακροχρόνια τραυματίες μέσοι Μπανιγκίμε και Μακ Κάθρι.