Ψάχνει το αντίδοτο η Σοντερίσκε

Σοντερίσκε Οντένσε Δανία Danish Superliga

Αντίδοτο στην κακή της φόρμα στο πρωτάθλημα Δανίας αναζητά η Σοντερίσκε, και έχει πολύ καλές πιθανότητες να το βρει στο κύπελλο.

Από τότε που επανεκκίνησε το πρωτάθλημα μετά τη χειμερινή διακοπή, η Σοντερίσκε μοιάζει μεταμορφωμένη προς το χειρότερο. Παρότι επέστρεψε στην αγωνιστική δράση με ένα μεγάλο διπλό στην έδρα της Μίντιλαντ, ακολούθησε ένα σερί 6 αγώνων χωρίς νίκη – για την ακρίβεια, 5 ήττες και μία ισοπαλία. Το σερί αυτό τρέχει ακόμα, καθώς ούτε στην έδρα της Άαλμποργκ κατάφερε τη Δευτέρα να αποφύγει την ήττα, με την Άαλμποργκ να πετυχαίνει το γκολ της νίκης με πέναλτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ενδιάμεσα σε όλα αυτά τα ανεπιτυχή αποτελέσματα, η Σοντερίσκε είχε μία και μοναδική αχτίδα αισιοδοξίας: τη νίκη της με 2-1 στην έδρα της Φρέμαντ Άμαγκερ, ομάδας της δεύτερης κατηγορίας, για τα προημιτελικά του κυπέλλου. Σήμερα φιλοξενεί την ίδια αντίπαλο στην έδρα της, θέλοντας όχι μόνο να σφραγίσει το εισιτήριο της πρόκρισης στα ημιτελικά, αλλά και να ζευγαρώσει τις νίκες, προκειμένου να ανέβει λίγο η πληγωμένη της ψυχολογία.

Η Φρέμαντ Άμαγκερ δεν είναι καν από τις καλές ομάδες της δεύτερης κατηγορίας – τερμάτισε μόλις 5η στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, μπαίνοντας οριακά στην εξάδα και αποφεύγοντας το μίνι πρωτάθλημα του υποβιβασμού. Αυτό βέβαια δε σημαίνει και ότι δεν είναι επικίνδυνη, κάτι που το έμαθε με οδυνηρό τρόπο η Μπρόντμπι, η οποία τον περασμένο Δεκέμβριο βγήκε νοκ άουτ στο κύπελλο χάνοντας με 1-2 στην παράταση στην έδρα της Φρέμαντ Άμαγκερ.

Η Σοντερίσκε δε χρειάζεται τη νίκη σήμερα για να προκριθεί στα ημιτελικά – της αρκεί η ισοπαλία, ή ακόμα και μία ήττα με 0-1. Τη χρειάζεται όμως για να επιστρέψει στον δρόμο των επιτυχιών και να δώσει με αναπτερωμένο ηθικό τις 2 τελευταίες της μάχες στην Danish Superliga, κόντρα σε Χόρσενς και Νόρτζελαντ, προκειμένου να πλασαριστεί στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας. Και, παρότι είναι πιο κουρασμένη από την αντίπαλό της, που έπαιξε τελευταία φορά το Σάββατο και έχει 2 παραπάνω μέρες ξεκούρασης, πιστεύουμε ότι θα τα καταφέρει.