Segunda Division Ισπανίας: Πανίσχυρη στην έδρα της η Μπούργος

Μπούργος

Η Μπούργος παρουσιάζεται πανίσχυρη στην έδρα της, όπου έχει συγκεντρώσει και τους 13 συνολικά βαθμούς της στη φετινή Segunda Division Ισπανίας. Μπορεί να επιβεβαιώσει τον καλοπληρωμένο “άσο” απέναντι στη Βιγιαρεάλ Β’.

Τέσσερις σερί εντός έδρας νίκες η Μπούργος

Η Μπούργος ηττήθηκε 2-1 ως φιλοξενούμενη από την Τενερίφη την προηγούμενη αγωνιστική. Δέχθηκε τα γκολ στο 64′ και στο 69′, ενώ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 77′ με πέναλτι. Δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε από το 44′. Υπέστη την πέμπτη φετινή ήττα και υποχώρησε στη 13η θέση. Η Μπούργος είναι αποκλειστικά ομάδα έδρας όπου παραμένει αήττητη (4-1-0). Αξίζει να σημειωθεί ότι μετράει τέσσερις σερί εντός έδρας νίκες, όλες με μηδέν παθητικό! Τραυματίας παραμένει ο στόπερ Θιέρα (4 συμμετοχές).

6 ματς αήττητη η Βιγιαρεάλ Β’

Η Βιγιαρεάλ Β’ πανηγύρισε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Εσπανιόλ στον προηγούμενο αγώνα της στο πρωτάθλημα. Στο ημίχρονο ήδη κέρδιζε 2-1, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 70′. Ανταγωνιστική η ομάδα του Μιγκέλ Άλβαρεθ που άλλαξε… τσιπάκι και τελευταία αφήνει υποσχέσεις με τις εμφανίσεις της. Είναι αήττητη στα 6 τελευταία της με 2 νίκες και 4 ισοπαλίες και πάει με καλή ψυχολογία στην αναμέτρηση με την Μπούργος. Η Βιγιαρεάλ Β’ είναι μια ομάδα με αρκετούς νεαρούς που πλαισιώνονται από μερικούς παίκτες της πρώτης ομάδας για να παίρνουν λεπτά συμμετοχής. Εκτός έδρας δεν έχει καταφέρει ακόμα να κερδίσει, μετρώντας 3 ισοπαλίες και 2 ήττες. Η εστία της έχει παραβιαστεί και στα 10 πρώτα ματς.