Στα μέτρα της για άσο η ουραγός του πρωταθλήματος

Στο γήπεδο Καουνιάιστεν Κέσκους Κέντα, η Γκρανκούλα (GrIFK) υποδέχεται τη Γκνίσταν για τη φινλανδική Ykkonen.

Γνωρίζουμε ότι δεν είναι και ό,τι πιο πειστικό να μπαίνει στο Στήριγμα της Ημέρας ένας αγώνας από τη δεύτερη κατηγορία της Φινλανδίας, αλλά διαβάστε τα επιχειρήματά μας.

Η Γκρανκούλα (GrIFK) είναι η δεύτερη χειρότερη ομάδα της εν λόγω Λίγκας. Έχει συγκεντρώσει 11 βαθμούς σε 15 αγώνες, με 2 νίκες, 5 ισοπαλίες και 8 ήττες. Από τους 11 βαθμούς, έχει μαζέψει τους 9 στο γήπεδό της. Η μοναδική πιο αδύναμη ομάδα από τη Γκρανκούλα είναι η Γκνίσταν, δηλαδή η σημερινή φιλοξενούμενή της.

Η Γκνίσταν έχει μαζέψει μόλις 4 βαθμούς σε 15 βαθμούς μέχρι στιγμής στη φινλανδική Ykkonen: Έχει αποσπάσει 2 ισοπαλίες εντός έδρας και άλλες 2 εκτός έδρας. Στην πιο πρόσφατη φόρμα της, η Γκνίσταν έχει 3 ήττες: 1-0 στην έδρα της από τη Τζούνιοριτ, 2-1 εκτός από τη Χάκα και 2-1 εντός από την Εκένας. Ενόψει της αναμέτρησης με τη Γκρανκούλα, επιστρέφει και ο μέσος Ζολαμέσο, που εξέτισε την ποινή του, ενώ ο έμπειρος αμυντικός χαφ Μάρκους Χεϊμόνεν έχει βρεθεί ξανά πλέον στη φυσική κατάσταση να βγάλει ολόκληρο το 90λεπτο.

Η γηπεδούχος Γκρανκούλα (GrIFK) αναζητεί τρόπο να βελτιώσει την άμυνα, μιας και έχασε με 3-0 τόσο από την Τούρκου, όσο και από τη Χόνκα. Η επιστροφή στην έδρα και η αποθεραπεία του αμυντικού Σάικου Τσιζέι δίνουν στη Γκρανκούλα την ευκαιρία να πετύχει μια νίκη κόντρα στην ουραγό του βαθμολογικού πίνακα. Αν δεν κερδίσει τη Γκνίσταν στην έδρα της, ποια θα κερδίσει; Στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της (15 Ιουλίου 2017), η Γκρανκούλα είχε σημειώσει 3 γκολ σε ένα ημίχρονο (!) και είχε πάρει ισοπαλία από την Ούλου (τελικό αποτέλεσμα: 3-3).

Ακόμη, η Γκνίσταν αγωνίζεται σε πλαστικό χλοοτάπητα, όμως δεν ισχύει το ίδιο και για την Γκρανκούλα, οπότε η Γκνίσταν ίσως δυσκολευτεί, όπως δυσκολεύεται κάθε φορά σε κανονικό χόρτο. Ο άσος είναι αρκετά υψηλός σε απόδοση και τίμιος.

17:00 ΓΚΡΑΝΚΟΥΛΑ (GrIFK) – ΓΚΝΙΣΤΑΝ 1 starbet33 @1,96