Superettan: Πείθει περισσότερο η Σούντσβαλ

Σούντσβαλ Superettan Σουηδία

Η Σούντσβαλ αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Τρέλεμποργκ για την ένατη αγωνιστική της Superettan Σουηδίας. Περισσότερη εμπιστοσύνη στη Σούντσβαλ, που βρίσκεται στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Η Τρέλεμποργκ είναι ξεκάθαρο ότι ακόμα “ψάχνεται” αγωνιστικά.

Κατώτερη των περιστάσεων για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική, η Τρέλεμποργκ ηττήθηκε εκτός έδρας 3-2 από την Εσκιλστούνα. Ξεκίνησε πάντως δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό, ωστόσο πολύ γρήγορα απώλεσε το προβάδισμα και την συγκέντρωσή της και βρέθηκε να χάνει ακόμα και 3-1 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να αντιδράσει, έκανε κάποιες φάσεις, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον κεντρικό αμυντικό Λίβερσταμ στο 78′.

Μόλις μία νίκη στα εφτά τελευταία ματς έχει η Τρέλεμποργκ

Η ήττα από την Εσκιλστούνα ήταν η δεύτερη διαδοχική στη Superettan για την Τρέλεμποργκ, η οποία έμεινε έτσι στους 10 βαθμούς και βρίσκεται στη δέκατη θέση της βαθμολογίας, 6 πόντους πίσω από το δίδυμο της κορυφής. Έχει ξεμείνει με μόλις μία νίκη στις εφτά τελευταίες αγωνιστικές (1 νίκη, 4 ισοπαλίες και 2 ήττες). Εντός έδρας μετράει μία νίκη, δύο ισοπαλίες και μία ήττα. Υψηλές οι φιλοδοξίες της φέτος, φτάνουν μέχρι και άνοδο, ωστόσο η άμυνά της είναι επιρρεπής στο λάθος με αποτέλεσμα να παραβιαστεί η εστία της και στα 8 ματς στο πρωτάθλημα, οπότε δεν προκαλεί εντύπωση το γεγονός ότι διαθέτει τη δεύτερη χειρότερη άμυνα της Superettan με 12 γκολ παθητικό. Θα λείψει και από το σημερινό ματς ο βασικός μέσος Σίμον Αμίν (6 συμμετοχές). Μακροχρόνια τραυματίες ο νεοαποκτηθείς αμυντικός Γιέσπερ Μόντιγκ και ο μέσος Χέρμαν Χάλμπεργκ.

Τερματίστηκε το σερί της Σούντσβαλ

Την προηγούμενη αγωνιστική, η Σούντσβαλ φιλοξένησε τη Γιόνσεπινγκ, από την οποία ηττήθηκε με 2-1. Ισορροπημένο παιχνίδι σε γενικές γραμμές, με τη Σούντσβαλ ωστόσο να αποδεικνύεται πιο αναποτελεσματική στην τελική προσπάθεια σκοράροντας μόλις μία φορά στο 39′, αλλά και πιο ευάλωτη στο αμυντικό κομμάτι και με δύο γκολ παθητικό στις αρχές των δύο ημιχρόνων (9′, 58′) δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα. Πρώτη ήττα μετά από πέντε αγωνιστικές για την ομάδα του Χένρικ Ένστραντ, διάστημα στο οποίο μέτρησε τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία.

Η Σούντσβαλ με την εντός έδρας ήττα την προηγούμενη αγωνιστική έμεινε στους 14 βαθμούς και βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με απολογισμό τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες. Έχει δύο νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα σε τέσσερις εξόδους της στη Superettan. Αξιοσημείωτο πως διαθέτει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος με 14 γκολ ενεργητικό. Σε υποχρεώσεις με την Εθνική Σουηδίας Under-21 βρίσκεται ο Άντον Έρικσον (μέσος, 6 συμμετοχές).