Superligaen: Εκμεταλλεύεται το τάιμινγκ η Χόρσενς

δανια χορσενς ταμειο

Σε κακή αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται η Βέιλε που πηγαίνει από ήττα σε ήττα στη Superligaen της Δανίας. Το τάιμινγκ είναι ιδανικό για τη Χόρσενς που αναζητά την επιστροφή στις νίκες και καλύτερη αντίπαλο τη δεδομένη χρονική στιγμή δε θα μπορούσε να βρει.

Παραταταμένη περίοδο ντεφορμαρίσματος διάγει η Βέιλε που δε λέει με τίποτα να σηκώσει κεφάλι. Προσθέτοντας μια ακόμα απογοητευτική εμφάνιση ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Χόμπρο με 1-0 δεχόμενη το γκολ λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το κλίμα στο εσωτερικό της ομάδας μεσοβδόμαδα έγινε ακόμα πιο “βαρύ” ύστερα από τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Κυπέλλου χάνοντας εκτός έδρας με 3-1 από τη Κόλντινγκ.

Τα πράγματα πλέον αρχίζουν και ζορίζουν επικίνδυνα για τη Βέιλε, η οποία καλείται άμεσα να αντιδράσει. Βέβαια, με την ψυχολογία να βρίσκεται στο ναδίρ και την απογοητευτική εικόνα από παιχνίδι σε παιχνίδι παραμένει άγνωστο αν θα τα καταφέρει. Η μόλις μία νίκη στα τελευταία 13 ματς, μαρτυρεί το μέγεθος του προβλήματος. Στη Superligaen της Δανίας προέρχεται από 3 σερί ήττες. Βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με απολογισμό 2 νίκες, 6 ισοπαλίες και 6 ήττες. Τραυματίες ο μέσος Όντουβα και ο φορ Νίλσον.

Τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Κυπέλλου γνώρισε μεσοβδόμαδα η Χόρσενς αφού ηττήθηκε εκτός έδρας με 1-0 από την Άαλμποργκ. Νωρίτερα είχε προηγηθεί η εντός έδρας ισοπαλία με 3-3 με τη Νόρντζελαντ παρότι στο 14′ προηγούταν με 2-0. Από εκείνο το σημείο και έπειτα για ανεξήγητο λόγο κατέρρευσε αγωνιστικά δεχόμενη την ολική ανατροπή, μπόρεσε τουλάχιστον και έσωσε τα προσχήματα με το τέρμα του Μπόρινγκ (55′) διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Η Χόρσενς βρίσκεται στην τέταρτη θέση της Superligaen της Δανίας με απολογισμό 5 νίκες, 5 ισοπαλίες και 4 ήττες. Μετρά 3 νίκες στα 6 πιο πρόσφατα στην κατηγορία. Εκτός έδρας τα πηγαίνει καλύτερα απ’ ότι εντός μετρώντας 4 νίκες και 3 ήττες. Στην έδρα της έχει απολογισμό μία νίκη, 5 ισοπαλίες και μία ήττα.